Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.6.2016 19:30

Kus: Česka 2016 – Scénická čtení současné české dramatiky

Dvoudenní festival „Kus: Česka 2016“ představuje současnou strhující českou dramatiku, která je v Německu takřka neznámá. První večer se seznámíme se třemi mimořádnými dramaty oceněných autorů a autorek, které nás zavedou do rozdílných časů a realit.

Hra Niekur české básnířky a dramatičky Kateřiny Rudčenkové je „dramatickou básní“ o milostném poměru mladé české literátky a staršího litevského básníka během jejich rezidenčního pobytu v Německu. Hra je inspirovaná mluvenou operou Ernsta Jandla „Z cizoty“.

Roman Sikora, v současnosti nejhranější český dramatik v zahraničí, je zastoupen svou krátkou hrou Na cestě k vítězství. Skrze své hrdiny, Tondu a Aloise, české vojáky Rakousko-uherské armády v První světové válce, zkoumá hořce satirickým způsobem mentalitu společnosti uprostřed válečné mašinérie.

Mladá dramatička Helena Eliášová tématizuje ve své aktuální „existenciální kyberkomedii“ Cyberlove prolínání reálného a kybernetického světa. Počítačový maniak IT Honza je ve své snaze změnit od základů svět techniky bezúspěšný. Nakonec se mu podaří oživit pornoherečku z jedné počítačové hry.

Kateřina Rudčenková, Roman Sikora a Helena Eliášová budou osobně přítomni a divákům se představí po scénických čteních v rámci pódiové diskuze.

Vedení festivalu a dramaturgie: Barbora Schnelle a Henning Bochert

Pořádá Drama Panorama: Forum für Theater und Übersetzung e. V. a České centrum Berlín, za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Ministerstva kultury České republiky, Institutu umění – Divadelní ústav v Praze, Dilia divadelní, literární, audiovizuální agentury o.s., a města Ostrava.

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

22.6.2016 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala