Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2015 19:00

Kus: Česka 2015 – „Ažura“ od Evy Prchalové

Během čtení a rozhovoru představí česká autorka a dramatička Eva Prchalová berlínskému publiku svoji novou hru „Ažura“, ve které se v jednom bytě setkávají dva páry a tři různé jazyky, díky čemuž dochází k fatálním nedorozuměním. Tímto čtením pokračuje Drama Panorama a České centrum Berlín ve festivalu věnovanému současnému českému dramatu „Kus: Česka“. Před rokem na tomto festivalu vyhrála Eva Prchalová cenu publika: týdenní rezidenční pobyt v Berlíně.

Ve hře „Ažura“ začíná vše zcela nevinně: Ina a její muž Jan (oba Češi, ona křehká žena, on vzdělaný a zodpovědný, oba okolo třicítky) se setkají s Janovým kamarádem Uwem a jeho novou přítelkyní Claris (on egocentrický čtyřicátník původem z Německa, ona vznešená, mladá a atraktivní Francouzska). Jan pozval Uweho, který s sebou (k překvapení ostatních) přivede svojí francouzskou přítelkyni. Claris, kterou Jan a jeho žena vidí poprvé, nemluví německy, oproti tomu Janova žena Ina rozumí pouze česky. Díky zmatku v řeči dochází k pošetilým a ne vždy zcela náhodným nedorozuměním. Během popíjení vína rozhovor zabředává do přetvářek a pomluv a nakonec vyjde najevo, že Claris přeci jen německy umí a tajně se baví lhaním svého přítele Uweho. Během rozhovoru vyplavou na povrch i další lži…

Text získal v roce 2008 druhé místo v soutěži o cenu Alfréda Radoka, nejdůležitější cenu pro českou a slovenskou tvorbu. Do němčiny přeložila Barbora Schnelle, redigoval Henning Bochert. Vybrané scény přečtou Brit Gdanietz a Henning Bochert.

Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

3.6.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala