Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2014 19:00 - 20:30

Kde se umění stává politikou - Kulturní projekty jako zkouška demokracie v postkomunistické společnosti

Také v Evropě existují země, ve kterých se nedodržují lidská práva a občanská společnost zde může jen těžko zasáhnout. Je diskutabilní, do jaké míry má umění vliv na politické zvraty a zda může podpora uměleckých projektů upevnit demokracii a lidská práva.

Také v Evropě existují země, ve kterých se nedodržují lidská práva a občanská společnost zde může jen těžko zasáhnout. Je diskutabilní, do jaké míry má umění vliv na politické zvraty a zda může podpora uměleckých projektů upevnit demokracii a lidská práva. Toto vede ke dlouhodobým napětím a zatěžkávacím zkouškám společenské soudržnosti. V současné době se však evropská veřejnost o tento problém nezajímá. Alternativní umělecké formy jsou v tomto ohledu často jediná možnost, jak zaujmout stanovisko a vycvičit si sluch pro politické záležitosti. Ochránci lidských práv, kulturní aktivisté a novináři se společně s umělci z Běloruska snaží zodpovědět otázku, jaký vliv má v postkomunistické společnosti umění a kultura na politické zvraty a jaké předpoklady jsou nezbytné pro společenský převrat.

Z Běloruska se na projektu podílí akční skupina Taciany Arcimović pARTisan, z Česka organizace pro lidská práva Člověk v tísni, zastoupená zakladatelem a ředitelem Šimonem Pánkem. Švýcarka Céline Yvon se bude snažit vnést do diskuze svou praktickou zkušenost z oblasti zprostředkování umění, rozvojové spolupráce a prosazování míru.

České centrum Berlín, Institut für Auslandsbeziehungen (ifa) a Schweizerische Botschaft pořádají ve společném projektu s názvem  „Když se umění stane politikou“ Den kultury evropských institutů v Berlíně. Filmové projekce, výstavy a diskuse budou zaměřeny jak na události v kultuře, tak na prodemokratická hnutí v postkomunistické společnosti.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

17.10.2014 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala