Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2013 - 5.1.2014

Kateřina Šedá: at sixes and sevens

Kateřina Šedá se spolu s šesti mladými lidmi ze Zastávky, malého města u Brna, pokusí přenést plán města, včetně lesa, centra, hlavních a vedlejších ulic, do novostavby galerie. Ve výstavě v Galerie für Zeitgenössische Kunst Leipzig jde o proměny, o možnosti tyto proměny vymýšlet a hrát si s nimi.

Kateřina Šedá se zajímá o kolektivní procesy a potenciál těch, kteří jsou jejími aktéry/aktérkami a/nebo se jimi stanou. Ptá se na zvyklosti a hledá alternativy. Často je přitom uměleckým výchozím bodem její bezprostřední okolí: V roce 2011 ji kontaktoval 14letý žák ze Zastávky, malého města nedaleko Brna. Společně s pěti kamarády chtěl změnit něco na vnímání města, ve kterém chodil do školy. Šedá, na kterou tato iniciativa mladých lidí udělala dojem, začala s uměleckým výzkumem v terénu. Zastávka jako místo, které nemá centrum, bez perspektivního směřování, získávalo během této diskuze stále více modelový charakter.

Ve výstavě „at sixes and sevens“ jde tedy o proměny a možnosti tyto proměny vymýšlet a hrát si s nimi. Název jinými slovy opisuje stav zmatku, možného a zahrnuje otevřený proces. Pozměnitelná architektura novostavby GfZK, která umožňuje mnoho spojitostí k vnějšímu prostoru a jejíž prostory spolu rozličnými způsoby vstupují do dialogu, se stávají rámcem smělého experimentu: Společně s dalšími šesti mladými lidmi zrealizuje Kateřina Šedá v prostorách výstavy schůdný a interaktivní obraz města Zastávka. Přitom nejde v takové míře o přesnou prostorovou rekonstrukci. Mnohem větší důraz se klade na individuální nasazení zúčastněných, otázky a poznatky ze společného terénního výzkumu a sociální interakci v tomto pracovním procesu. Zároveň Kateřina Šedá integruje do struktury výstavy „at sixes and sevens“ některé dřívější participativní a místně specifické projekty.

Výstava GfZK Leipzig ve spolupráci s: BATEŽO MIKILU (Barbora Křivánková, Tereza Matulová, Georgi Dimitrov, Milena Mařáková, Kristýna Fillová, Lucie Staňková)

Kurátorka: Julia Schäfer
Asistentka kurátorky: Julia Kurz

Vernisáž: 20.09.2013, 19 hodin

21.09.2013 – 05.01.2014, út - pá 14:00-19:00, so - ne 12:00-18:00

Vstupné: 5,- €, zlevněné: 3,- €, každou středu vstup volný

Výstava „at sixes and sevens“ je součástí projektu Responsive Subjects, v jehož rámci spolupracuje Galerie für Zeitgenössische Kunst Leipzig u. a. s Jamesem Langdonem (Birmingham), Joannou Warsza (Varšava/Berlin) a Kateřina Šedou (Brno).

Responsive Subjects je podporován: British Council, Kulturstiftung des Bundes, Kulturstiftung des Freistaates SachsenDeutsch-Tschechischer Zukunftsfonds a Förderkreis der GfZK Leipzig.

 

Místo konání:
Galerie für Zeitgenössische Kunst, Karl-Tauchnitz-Straße 9-11, 04107 Leipzig
Datum:

Od: 20.9.2013
Do: 5.1.2014

Organizátor:

S podporou $esk0ho centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala