Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2010 0:00 - 0:00

Karamazovi

České kino v Berlíně

 

Poté co se Petr Zelenka úspěšně zapsal filmy jako např. Knoflíkáři, pokusil se uplatnit i jako divadelní režisér a zinscenoval adaptaci  Bratří Karamazových Evalda Schorma v pražském Dejvickém divadle. Představení bylo takovým hitem, že dokonce dnes, 10 let po premiéře v roce 2000, se na něj stojí dlouhé fronty. Ohromný zájem publika přivedl Petra Zelenku na smělou myšlenku převést divadelní hru na filmové plátno.

 

Zelenka se ovšem neomezil na pouhé natočení stávající hry. Zasadil ji do vymyšleného rámcového děje, kterým je festival avantgardního divadla v polských Katowicích, kam jeho herecký soubor cestuje. V působivých kulisách obří ocelárny předvádí pražský ansámbl drama o otcovraždě starého Karamazova. Vynikající herci, které diváci znají z mnoha českých filmů, se zde ukáží být skutečnými mistry ve svém oboru. Hrají s nasazením a intenzitou, která je v kině málokdy k vidění. Kromě hlavního děje na pódiu továrny se zde odehrávají i menší, každodenní dramata uvnitř samotného souboru. Někdo chce odjet kvůli natáčení do Prahy, čímž je ohroženo představení, další se zase pokouší až příliš sblížit se s polskou průvodkyní. Mezitím se v zákulisí ocelárny rozehrává drama na život a na smrt…

 

Vyplatilo se, že se Zelenka nebál výzvy, jakou zfilmování této divadelní hry bylo. Diváky čeká vzrušující zážitek. Film byl zvolen jedním z nejlepších roku 2008 a na Filmovém festivalu v Karlových Varech se dočkal dokonce vyznamenání Mezinárodní federace filmových kritiků.

 

Akce je pořádána Českým centrem v Berlíně ve spolupráci s kinem Passage.

 

Karamazovi

CZ, PL 2008, 100 min., v originále s anglickými titulky

Režie a scénář: Petr Zelenka, Kamera: Alexander Šurkala

Hrají: Ivan Trojan, Igor Chmela, David Novotný, Radek Holub, Lenka Krobotová a další

 

 

Pondělí, 12.4., 19.30 hod

Passage, Karl-Marx-Straße 131, 12043 Berlin, U7 Karl-Marx-Straße

Vstupné: 6,- €, sníž. 5,- €

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

12.4.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Passage


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala