Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2016 19:00

Josef Čapek – Básně z koncentračního tábora

Josef Čapek (1887-1945) je ve světě známý především jako avantgardní umělec. V předválečném období se proslavil jako malíř, grafik, ilustrátor i jako politický karikaturista ve službách demokracie. Nakladatelství Arco publikovalo v minulém roce první německé překlady jeho básní z koncentračního tábora. Vydavatel a překladatel Urs Heftrich a herečka Lenka Procházková budou číst z básní, Yang Tai je bude doprovázet na klavír.

Josef Čapek, který před začátkem 2. světové války odmítl odejít do exilu, byl 1. září 1939 zadržen gestapem. Tehdy začala jeho několikaletá cesta, která vedla od pražské věznice Pankrác přes koncentrační tábor Dachau a Buchenwald, vězením gestapa na berlínském Alexanderplatz až po koncentrační tábor Sachsenhausen a nakonec Bergen-Belsen. Několik dní před osvobozením koncentračního tábora v roce 1945 údajně podlehl epidemii tyfu.

V německy mluvících zemích je však méně známo, že byl Josef Čapek – stejně jako jeho bratr Karel Čapek – plodným spisovatelem. V koncentračním táboře Sachsenhausen skládal básně, v nichž se mísí motivy všedního dne tábora s verši útěchy a naděje. V koncentračním táboře psal básně na psacím stroji pod hrozbou smrti. Později kolovaly mezi spoluvězni. Kopie básní se ještě během války podařilo předat do rukou Čapkovy ženy a básníka Vladimíra Holana. Během té doby u sebe uschoval originály Čapkův kamarád, který později přežil pochod smrti ze Sachsenhausenu.

Vybrané básně byly nyní poprvé přeloženy do němčiny.

Prof. Dr. Urs Heftrich je vedoucí katedry Slovanských literárních věd na Univerzitě Heidelberg. Heftrich přeložil a vydal díla mnohých autorů, například Vladimíra Holana a Isaaka Babela. Společně s prof. Dr. Jiřím Opelíkem (Praha) v roce 2015 přeložil a vydal básně Josefa Čapka.

Zdena Procházková je vysoce uznávaná česká herečka, která hrála i ve vídeňském Burgtheater. Svou první hlavní filmovou roli dostala v roce 1946; v roce 1949 hrála ve filmu Alfréda Radoka Daleká cesta, dnes její filmografie obsahuje více než 50 titulů.

Akce je organizována Českým centrem Berlín a Velvyslanectvím ČR v Berlíně, podporována Česko-německým fondem budoucnosti a Památníkem Karla Čapka.

Vstup zdarma, prosíme o přihlášení do 23.5. na ccberlin@czech.cz

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

25.5.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala