Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2015 19:00

Jaroslav Hašek: Vyhubení praktikantů speditérské firmy Kobkán

Po svém velkolepém novém překladu románu Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojáka Švejka“, nyní Antonín Brousek do němčiny přeložil a dohromady uspořádal také nejlepší krátké povídky tohoto českého autora. Během veřejného čtení a následné diskuze představí některé z nich.

Ať již vypráví o panu Ferdinandovi, starém drogistickém sluhovi, či o problémech spojených s vedením obchodu s rakvemi, o jedné rozhodující půlhodině na Canale Grande a o absurdních obtížích správy po-revolučního Ruska, nebo ať již snad pojednává o vztahu rodičů s jejich dětmi či třech mužů se žralokem: Hašek, inspirovaný hospodskými anekdotami, vytváří svoje vypravěčské umění, ve kterém dokáže z každodenních situací vykouzlit ohňostroj nejdivnějších nápadů a absurdit, nevídaně komicky a zároveň hlubokomyslně.

V těchto 10 až 15 stránek dlouhých textech se odhaluje ten pravý Hašek, který zásadním způsobem ovlivňuje české vyprávěčské umění až do dnešních dnů.

Když roku 1923 ve svých 39 letech zemřel, zanechal po sobě autor nejen svůj nedokončený román „Osudy dobrého vojáka Švejka“, ale také asi 1500 krátkých próz: fejetony, politické komentáře a zejména strhující povídky. Výběr těchto textů, vzniklých v letech 1901 až 1922, které ale na svůj věk vůbec nevypadají, zprostředkovalo nyní nakladatelství Reclam konečně i německým čtenářům.

Akce je organizována ve spolupráci s nakladatelstvím Reclam, prodej knih zajistí knihkupectví  Bücher am Nonnendamm.

Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

3.11.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala