Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.7.2017 19:00 - 31.8.2017

Jaromír 99: Kill Time

Výstavní projekt „Kill Time“ prezentuje dvě aktuální polohy siluet artu Jaromíra Švejdíka (1963). Jedná se o cyklus portrétů a siluet, ve kterých můžeme číst dovyprávěný zneklidňující příběh. Výtvarník v obou cyklech využívá estetiky komiksu a street artu. Díla jsou vytvořena pomalým a pracným prořezáváním vrstev papíru. Zvolený materiál i metoda, stejně jako jednotlivá vyobrazení, odkazují k pomíjivosti a zranitelnosti lidské existence.

V tomto projektu autor volně navazuje na pro něj typickou poetiku temných Sudet kraje, z nějž pochází, a do kterého se ze svého pražského exilu stále častěji vrací. Kurátory výstavy pro České centrum Berlín jsou Miroslav Houška a Jan Kunze.

Jaromír Švejdík používající pseudonym Jaromír 99 pracoval na trilogii komiksu Alois Nebel a u stejnojmenného filmu působil jako spoluautor scénáře, výtvarník a tvůrce písní, jako je například Půlnoční. Vytvořil storyboardy pro filmy Samotáři, Děti Duny či Grandhotel a s americkým scénáristou Davidem Zanem Mairowitzem do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky a založil literárně-hudební projekt Kafka Band. V letech 2004-2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek. Zatim posledním komiksem je příběh Zatopek -...když nemůžeš, tak přidej!, který napsal Jan Novák.

Švejdík se proslavil hlavně v hudební oblasti díky kapele Priessnitz, kde působí jako textař, zpěvák a skladatel. Stál u zrodu elektronického projektu Umakart a dále působí ve folkové kapele Jaromír 99 and the Bombers v roce 2007, jehož debutové album je soundtrackem ke Švejdíkovu komiksu Bomber.

Otvírací doba: pátek, 7.7. - čtvrtek, 31. 8. 2017, úterý - sobota, 14-18 hod.

Slavnostní zahájení výstavy: čtvrtek, 6. 7. 2017, 19 hod, s unplugged koncertem Jaromíra Švejdlíka (vokální zpěv, kytara) a a. m. almely (mandolína, kytara)

Vstup zdarma

Foto: Jakub Hraba

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 6.7.2017 19:00
Do: 31.8.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala