Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.10.2013 19:00

Jakuba Katalpa čte ze svého románu „Němci“

Je pozoruhodné, že především české autorky mladší generace se zabývají ve své tvorbě tématem německo-české minulosti. Po Radce Denemarkové a Kateřině Tučkové vypráví nyní Jakuba Katalpa (narozená 1979, vlastním jménem Tereza Jandová) ve svém románu „Němci“ neobyčejný a velice napínavý příběh česko-německé rodiny. Publikum v Berlíně a okolí má jedinečnou možnost, ještě před vydáním německého překladu, poznat autorku tohoto díla. Překladatelka Doris Kouba přeložila do němčiny vybrané pasáže.

Děj románu začíná v současnosti. Dospělé děti Konrada Mahlera se schází v Praze na pohřbu svého otce. Otec byl zahořklý muž s těžkým životním osudem. Žena, kterou považoval za svou matku, mu jednoho dne řekla, že je dítě Němky, která ho po válce zanechala v Praze. Odvrhnutý syn Konrad trestá svojí skutečnou matku tím, že ji celý svůj život odmítá a pohrdá. Neotevřel jediný balíček, nepřečetl jediný dopis. Konradova dcera, z jejíhož pohledu je román psaný, chce zjistit, co se skutečně v minulosti stalo a začíná pátrat po svých německých příbuzných. Paralelně k tomu vypráví autorka příběh Konradovy skutečné matky Kláry Rissmann, která se dobrovolně přestěhovala za druhé světové války z německého města do sudetoněmecké vesnice Rzy, aby nadále mohla pracovat jako učitelka. Ačkoliv žijí ve vesnici především Němci, trvá dlouho, než se mezi tamními podivíny začne cítit jako doma. Když je po válce, zůstane ve vesnici jako jediná, těhotná a zcela opuštěná. Jedna bývalá kolegyně jí ukáže východisko, které se pouze na první pohled zdá jako záchranné.

Jakuba Katalpa dokázala názorně a šikovně vykreslit rozdílné povahy v knize. Osudy protagonistů jsou přesvědčivě a chytře vetkané ve znamenitě komponovaném románu. Čte se podobně napínavě jako detektivka a přibližuje středoevropské dějiny minulého století. Román je třetí prací talentované autorky a na jaře letošního roku byl vyznamenaný cenou Česká kniha za rok 2012.

Večer pořádají Česká kniha, České centrum v Berlíně a Deutsches Kulturforum Östliches Europa ve spolupráci s Institutem pro Slavistiku na Humboltově univerzitě v Berlíně. S podporou Ministerstva kultury České republiky.

Moderátorka: Dr. Christina Frankenberg, České centrum v Berlíně

Bez vstupného

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

21.10.2013 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala