Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2009 0:00 - 0:00

Jáchym Topol: Kloktat dehet

Frankfurtský knižní veletrh

 

V bývalém šlechtickém sídle v Siřemi, vesnici západně od Prahy, se jeptišky starají o opuštěné děti. Mezi nimi je i dvanáctiletý Ilja a jeho mladší bratr, jejichž rodiče podle všeho  emigrovali do ciziny. Všední den dětí se změní poté, co lidové milice vtrhnout do „Heimdaheimu“, deportují katolické sestry a velitel zavede život pod vojenským drilem. Jsou páleny knihy, manipuluje se minulostí a Ilju vyškolí na sabotéra. Když se roznese informace o invazi armád států Varšavské smlouvy, přidají se mnozí ze starších chlapců k rebelům v „Siřemské autonomní zóně“.

Ilja provádí v roli překladatele a průvodce okupanty zpustošenou krajinou, ze které se vynořují trpaslíci, mrtvé žirafy a velbloudi - rozptýlené zbytky socialistického cirkusu z NDR. Nakonec české jednotky proniknou až do Bavorska, čímž vyvolají třetí světovou válku- historická fikce v tu chvíli ztrácí charakter karnevalu a satiry. Iljova dobrodružná léta se odvíjejí na pozadí zrychleně vyprávěných českých poválečných dějin - od vyhánění roku 1945 až do Pražského jara.

 

Jáchym Topol není jen hvězdou literárního a hudebního undergroundu z doby před rokem 1989, ale je i dnes jedním z nejznámějších autorů své generace. Jeho román vyšel 2007 v německém překladu Andrease Tretnera a Mileny Oda v nakladatelství Suhrkamp.

 

Pořadatelé: Svět knihy, MKČR, DTSG Frankfurt a. M., České centrum Berlín

 

čtvrtek, 15.10., 19.00 hod.

Freimaurerloge zur Einigkeit, Kaiserstraße 37, 60329 Frankfurt a.M.

vstupné zdarma

 

> měsíční program

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

15.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Svět knihy, MKČR, DTSG Frankfurt a. M., České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala