Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2017 19:30

Hör dich glücklich: Irena a Vojtěch Havlovi

Koncem října se galerie Českého centra v Berlíně na několik hodin promění v meditační místnost ponořenou do experimentálních akustických kreací světoznámého českého dua Ireny a Vojtěcha Havlových, jejichž tvorba se pohybuje v neobyčejném stylovém řečišti evropské klasické hudby a orientálních směrů. Započne se tak série akustických a elektronických poslechových koncertů nazvaná “Hör dich glücklich“, při níž představíme českou alternativní hudbu v uvolněné, neformální a intimní atmosféře prostoru, doplněného matracemi, polštáři a dekami, který umožní posluchačům ležet, relaxovat nebo spát a být součástí právě vytvořeného uměleckého aktu.

Již více než tři dekády společného vystupování mají za sebou vystudovaný cellista a skladatel Vojtěch Havel a jeho žena Irena. Tito tvůrci tichých post-minimalistických světů zaujmou na první poslech vytříbeným projevem, nepřeslechnutelnou originalitou a stylem, matoucím většinu publicistů. Výrazový rozptyl používaných vyjadřovacích prostředků u nich totiž bývá natolik rozmanitý a mnohotvárný, že jakýkoli pokus o rámcové slovní zachycení podstaty jejich muzikantského dialogu za konkrétní skutečností nutně pokulhává. Jde o výsostně poetickou, meditační hudbu, která má niterně odhalovat ta nejskrytější zákoutí vnímavé lidské duše a zároveň ji osvěžit.

Světově proslulý hudební dokumentarista Vincent Moon, mimo jiné zakladatel populární pařížské hudební platformy Blogotheque, o nich vytvořil působivý středometrážní dokument Little Blue Nothing. Hudba Havlových se objevila i v celé řadě hraných filmů (např. v hitu letošního karlovarského festivalu Křižáček) a muzikantských projektů předních českých interpretů (Oldřich Janota, Jiří Stivín, Tony Ackerman, Gurun Gurun aj.).

V mezinárodním kontextu se Havlovým podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu. Poptávka po jejich svébytném stylu je přitáhla do mnoha koutů Evropy, Asie, Afriky a Severní Ameriky, kde si zahráli po boku takových hvězd, jakými jsou Sufjan Stevens nebo Bryce Dessner z kapely The National, jehož dokonce kdysi inspirovali k založení vlastní kapely. Skladba Little Blue Nothing od amerického smyčcového souboru Kronos Quartet má svou předlohu ve stejnojmenném albu Havlových z roku 1991.

I berlínskému publiku je manželská dvojice Havlových důvěrně známa, především díky loňskému vystoupení v bývalém DDR rádiu Funkhaus, které se konalo v rámci Michelberger Music Festivalu. Vystoupení bude provázet hra na cello, barokní violu da gamba, tibetské misky a zvonky, zpěv a části autorského filmu Puškar o velké duchovní slavnosti v horách indického Radžastánu. Pokud Vám až do dneška čarokrásná hudba Vojtěcha a Ireny Havlových unikala, je nejvyšší čas to napravit. 

Společná akce s Velvyslanectvím České republiky v Německu.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

26.10.2017 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala