Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.4.2013 11:00 - 14.4.2013

ParkGarten@tzb

S příchodem jara oživí asfaltovou plochu před vstupem do Českého centra Berlín zeleninová a květinová zahrádka. Vybudovat ji pomohou zahradníci z Internationale Gärten Dresden. Zahrada bude sloužit jako místo k odpočinku a posezení na čerstvém vzduchu během vernisáží, filmových večerů atd. Součástí víkendové akce bude workshop semínkových bomb. Zájemci si mohou po vzoru guerilla zahradníků v boji o zelenější město uplácat vlastní nálož semínek.

Pěstování zeleniny a květin uprostřed města je myšlenka stará jako města sama. V současné době se toto tzv. urban gardening čili zahradničení v městské krajině znovu oživuje ve formě komunitních zahrad, zahrad na zelených střechách i balkonech v mnoha světových velkoměstech. Berlín je stejně tak jako v mnoha jiných oblastech pionýrem fenoménu urban gardening, v městské části Berlín Kreuzberg  se nachazí Prinzessinengärten, jeden z nejznámějších projektů v tomto duchu vůbec.

Mobilní zahrada na části parkoviště před Českým centrem bude tvořena plastovými přepravkami vystavěnými do tvaru písmene U. Přepravky budou ve dvou vrstvách, na několika místech bude horní řada vynechána a místo ní budou na spodních bednách prkna. Tím vzniknou ve výklencích lavice na sezení. Realizaci projektu provedou v polovině dubna členové Internationale Gärten Dresden e.V. Semena a sazenice květin, bylinek a zeleniny včetně vzácných nebo starých téměř vymizelých druhů dodá VERN e.V. (Verein zur Erhaltung und Rekultivierung von Nutzpflanzen in Brandenburg e.V.).

Po celé léto a podzim bude ParkGarten@tzb svou zelení zpříjemňovat asfaltovo-betonové okolí budovy velvyslanectví ČR, v jehož těsném sousedství sídlí mnoho dalších zastupiteských úřadů a ministerstev. Bude sloužit jako místo komunikace a odpočinku na čerstvém vzduchu nejen během akcí pořádaných Českým centrem, ale také náhodným kolemjdoucím nebo lidem, pracujícím v okolních kancelářích o polední pauze.  V neposlední řadě bude ParkGarten@tzb svého druhu poutačem, symbolem toho, že v budově sídlí aktivní kulturní organizace.

S příchodem chladného počasí zahradu zazimujeme a na jaře příštího roku znovu obnovíme.

Ve Spolupráci s:

 

 

 

 

 

 

S podporou od:

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 13.4.2013 11:00
Do: 14.4.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala