Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2014 - 12.4.2015

Gottfried Lindauer. Die Māori Portraits

Berlínská Národní galerie za dva týdny představí unikátní sbírku obrazů Gottfried Lindauer . Die Māori Portraits (Portréty Maorů) od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera (1839-1926). Jméno Gottfrieda Lindauera je kromě Nového Zélandu ve světě spíše neznámé, jeho díla jsou však obdivuhodná a to nejen kvůli své hodnotě pro maorskou historii. Je to vůbec poprvé, kdy tyto obrazy opustily Nový Zéland, do té doby byly přístupné jen v galerii Toi o Tāmaki v Aucklandu a respektovaly tak přání potomků vyobrazených lidí, aby se zachovalo spojení mezi generacemi Maorů, jejich identita a historie.

Gottfried Lindauer (česky Bohumír Lindaur) se narodil v roce 1839 v Plzni a byl jedním z mála malířů 19. století, který se věnoval zobrazení maorského obyvatelstva. Lindauer vystudoval vídeňskou akademii umění a později z důvodu hrozby narukování při rakousko-uherských válkách uprchl do německého Hamburku a odtud se dostal do novozélandského Aucklandu. 

Touto výstavou se otvírá další kapitola výtvarného umění 19. století. Pro Alte Nationalgalerie se sbírkami hlavně evropského výtvarného umění je to příležitost, jak představit umění z opačného konce světa, které není tak často prezentované a nabídne tak alternativu ve formě portrétů tetovaných Maorů. Výstava trvá do 12. dubna a poté se přesouvá do plzeňské Západočeské galerie, kde bude těchto 44 portrétů doplněno o obrazy plzeňských měšťanů.

Vstupné:  10 EUR/5EUR

Místo konání:

Alte Nationalgalerie, Museumsinsel, Bodestraße 1-3, 10178 Berlin

Datum:

Od: 20.11.2014
Do: 12.4.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala