Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2016 18:00

Finisáž: Manželé Machoninovi a moderna

Výstava „Einkaufen in der Moderne“, věnovaná architektuře českých obchodních domů let 1965–1975, bude zakončena veřejnou diskusí o tvorbě manželů Věry a Vladimíra Machoninových.

Autoři návrhu jedinečných budov jako např. obchodního domu Kotva v Praze (a v případě Věry Machoninové i pražského Domu bytové kultury) či hotelu Thermal v Karlových Varech navrhli v exponované době konce šedesátých a v první polovině sedmdesátých let minulého století i budovu někdejšího zastupitelského úřadu ČSSR v DDR, dnešní ambasády České republiky v Berlíně. Objekt, v němž od roku 2012 sídlí České centrum Berlín, je díky své působivé formě, originálnímu prostorovému řešení i dochovaným cenným interiérům jednou ze zásadních realizací české architektury druhé poloviny 20. století. Vlastnosti objektu a zejména jeho další služba české diplomacii se v nedávné době stala předmětem živé a stále aktuální veřejné debaty. K jejímu prohloubení by měla přispět i připravovaná diskuse.

Diskuze se zúčastní: Lukáš Beran, český historik architektury a odborník na dílo manželů Machoninových, a Wolfgang Kil, německý publicista a kritik architektury. Moderátorem diskuse, která bude vedena v angličtině, bude Petr Klíma, autor výstavy „Einkaufen in der Moderne“. Večer zakončí zvuková performance brněnského hudebníka a architekta Ivana Palackého, který bude na místě improvizovat s nahrávkami zvuků z prázdných budov a svým textem, a vytvoří tak koláž z abstraktních zvuků a odkazů k architektuře.

Vstup volný

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

3.6.2016 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala