Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2016 21:00

26. filmový festival Cottbus: Konec srpna v hotelu Ozon

České centrum v Berlíně a filmový festival Cottbus představují mnohovrstevnou filmovou klasiku z roku 1966 „Konec srpna v hotelu Ozon“. Film bude promítán v rámci sekce speciály: Hledání stop: Německo-polsko-české hledání stop v průběhu času. České centrum Berlín ostatně podporuje účast českých režisérů na festivalu.

Konec srpna v hotelu Ozon
ČSSR 1966, 78 min., režie: Jan Schmidt

Svět po velké katastrofě: Skupina mladých žen vedena stařenou bloudí zcela zdevastovanou krajinou ve snaze najít muže, aby zajistili přežití lidského rodu.

Nejprve pouze rusky, pak i v jiných jazycích prováděné odpočítávání vysvětluje, co se vlastně stalo: lidská civilizace zanikla. Jedna stařena se dívá do minulosti, jako kalendář jí slouží pařez. Mladé ženy, jimiž je následována, nikdy nezažily civilizovaný svět, a nemají tak žádnou představu o morálce či svědomí. Přesto je jejich úkolem civilizaci zachránit.

Apokalyptické vize nebyly příliš typické pro filmy socialistického Československa, a to ani v liberálnějším čase šedesátých let. O to výjimečnější je tento film od Jana Schmidta. Vše se začne jevit ještě temnější, když si člověk dozví, že jednotlivé scény vznikaly ve městě Doupov (německy Duppau), které se po vyhnání německého obyvatelstva stalo roku 1955 vojenskou oblastí a později bylo zcela zničeno. Nápis na stěně zničeného kostela na konci filmu působí až cynicky. Stojí tam: „Es ist vollbracht“, což v překladu znamená: „Je dokonáno“. (Foto: © NFA)

Akce Českého centra v Berlíně.

Zde naleznete odkaz na 26. filmový festival a na jeho kompletní program.


 

Místo konání:
Obenkino, Str. der Jugend 16, 03046 Cottbus
Datum:

10.11.2016 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala