Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2006 0:00 - 30.4.2006 0:00

Filmová řada: Terezínské ghetto

V rámci programu k výstavě "Petr Ginz: Pražský deník 1941 - 1942"

Terezín vypadá jako lázeňské město / Theresiendstadt sieht aus wie ein Kurort

Rakousko 1997, 51 min., Režie: Nadja Seelich

 

Josefa Stibitzová byla v červnu 1942 deportovaná z jejího rodného města Kolína do ghetta Terezín. Ačkoli jí už tehdy bylo 69 let a byla nemocná, dočkala se – na rozdíl o jejích sourozenců – osvobození Terezína v květnu 1945. tři roky na to, v 75 letech, namluvila její vzpomínky na pásek – pro ni samotnou coby cestu vyrovnání se s minulostí a pro jiné coby dokument jednoho z přeživších. Právě tyto jedinečné záznamy tvoří komentář filmu.

Ve fašistickém propagandistickém snímku Vůdce daruje Židům město z roku 1944 ze spatřit Josefu Stibitzovou, jak sedí na zahradní lavičce před dřevěným barákem. Tento dochovaný sedmnáctimunutový fragment tohoto propagandistického snímku bude promítnut jako předfilm.

čtvrtek, 20.4.2006, 21.00 hodin

 

Terezín / Vůdce daruje Židům město (Der Führer schenkt den Juden eine Stadt)

D 1944, režie: Kurt Gerron, Karel Pecený, 28 min. (Videorekonstrukce)

multimediální přednáška  Karel Margry

 

„V letech 1944 a 1945 natočili nacisté propagační film o Terezíně. Účelem tohoto snímku bylo vytvořit o něm falešný obraz a tím tak zmást okolní svět, co se vlastně s Židy děje.

Film byl pořízený v září 1944; účinkovali v něm samotní židovští vězni tábora: stovky z nich byli najatí jako statisti nebo museli převzít speciální role. Esesácká komandatura tábora udělala z berlínského kabaretisty, herce a režiséra Kurta Gerrona, který byla sám vězněm v Terezíně, vedoucího židovského produkčního štábu. Team kameramanů pražského týdeníku „Aktualita“ přijeli do Terezína, aby v táboře provedli natáčení. Pořízený materiál byl pak v Praze sestříhán a v březnu 1945 dokončen. Ke konci války však snímek zmizel, a ačkoli se od té doby některé scény a fragmenty znovu objevily, dosud není k dispozici žádná úplná kopie.“ (Kerel Margry).

pátek, 21.4.2006, 19.00 hodin

 

Daleká cesta

ČSR 1949, 108 min., orig. s angl. tit.

režie: Alfréd Radok, scénář: Mojmír Drvota

 

Pouze čtyři roky po skončení druhé světové války natočil Alfréd Radok snímek, který vypráví o osudu židovské lékařky a jejího českého muže během okupace nacisty. Svým způsobem pojetí tehdejší noční můry (koncentračního tábora) neztratily film nic na své sugestivní síle ani po tolika letech. Jelikož tehdy v ČSSR chyběl snímku požadovaný třídní náboj a protože zastupoval „jen“ humanistický postoj, putoval díky zatvrzelým ideologům do trezoru.

neděle, 23.4.2006, 19.00 hodin

 

Kolotoč Kurta Gerrona / Kurta Gerronas Karussel

DRN/ NL/ CZ 1999, 70 min., režie: Ilona Ziok

 

Jako první interpret písně Meckie Messer, coby režisér oblíbené komedie firmy UFA a jako herec ve více než sedmdesáti filmech slavil Berlíňan Kurt Gerron velké úspěchy. V první světové válce bojoval Kurt Geron za Německo. Po studiu medicíny zasvětil svůj život herectví, kdy hrál pod vedením Maxe Reinhardta a Ericha Engelho. Po převzetí moci Hitlerem emigroval do Nizozemí, odkud byl po jeho obsazení deportován do Terezína. Tam Gerron založil kabaret Kolotoč / Karussell. Tím se pokusil přinést do všedních dnů tábora trochu „normality“. Nacisty byl donucen převzít produkci propagandistického filmu Vůdce daruje Židům město. Z marné naděje, že si tím zachrání život, tak zradil své principy. Gerron byl v roce 1944 zavražděn v Osvětimi. Za pomocí hraných filmových sekvencí a výpovědí dobových svědků vykresluje režisérka Ilona Ziok životní cestu tohoto židovského umělce.

neděle, 23.4.2006, 21.00 hodin

 

Transport z ráje

ČSSR 1962, 93 min., orig. s ang. tit.

režie: Zbyněk Brynych, Drehbuch: Arnošt Lustig , Zbyněk Brynych

 

Generál SS Josef Knecht přichází na inspekci do terezínského ghetta. Ghetto je zahaleno nezvyklým rouchem – je zde přítomný filmový tem německého týdeníku, aby zde natočil scény města, které „věnoval“ vůdce Židům. Zřetelně namaskovaní vězni zpaměti citují naučené chvalozpěvy na tamní život. Vše se zdá být povedené, dokud generál Josef Knecht neobjeví plakát s nadpisem „smrt fašismu“. Okamžitě vydá rozkaz, že musí být v brzké době vypraven transport do vyhlazovacího tábora v Berkenau. Samotný předseda židovské samosprávy musí vlastním podpisem stvrdit seznam deportovaných, to však odmítne učinit.

Snímek vznikl podle knihy Arnošta Lustiga.

čtvrtek, 27.4.2006, 21.00 hodin

neděle, 30.4.2006, 19.00 hodin

 

Z pekla do ráje aneb Chopin mě zachránil / Von der Hölle ins Paradies oder Chopin hat mich gerettet

SRN 2005, 73 min., Režie: Michael Teutech

 

Klavíristce Aliza Sommer-Herz je sto let a žije v Londýně. Zažila obě světové války, inflaci, šou, komunismus, emigraci a založení Izraele.

Ve 30. letech 20. století byla oslavovanou klavíristkou. Do doby, dokud nevešly v platnost nacistické „židovské zákony“, které její dráhu ukončily, vystupoupila na mnoha koncertech v evropských velkoměstech. Později ji hudba pomohla přežít samotné terezínské ghetto a také unést ztrátu jejího muže, matky a téměř celé její rodiny.

„Nikdy jsem nebyla tak šťastná jako teď“, říká paní Smmer dnes, „stáří je nádherné, neboť je zní mírumilovně, neboť člověk nemá tolik nároků, zato je pln zkušeností, má klid, čas a především hudbu.“

Promítání proběhne za přítomnosti režiséra Michaela Teutsche.

pátek, 28.4.2006, 19.00 hodin

 

Poslední motýl

ČSFR, F, VB 1990, 109 min., orig. s něm. tit.

Režie: Karel Kachyňa, scénář: Ota Hofman, Karel Kachyňa


Snímek byl natočen podle knižní předlohy „Terezínské děti“ francouzského autora Michael Jacot. Její děj popisuje příběh mima Antoine Moreaua, který je v Paříži zatčen gestapem. Jeho milá je aktivní v odbojovém hnutí, kvůli čemuž Němci Moreaua vydírají a nutí ho tím k hraní v jedné příšerné komedii v terezínském ghettu. Mime má připravit představení dětského divadla, které má přesvědčit delegaci Červeného kříže, jak se „integrovaným“ dobře vede. Jakmile se Moreau začíná chápat pravdu o terezínském ghettu a pravidelných transportech, dochází k jednoznačnému rozhodnutí: nastuduje s dětmi a s uvězněnými hudebníky pohádku o Mistrovi a Markétce coby připodobnění skutečných poměrů tábora.

neděle, 30.4.2006, 21.00 hodin

 

Filmová řada je společným projektem Zeughauskino, Bundesarchiv-Filmarchiv Berlin, Národního filmového archívu Praha a Českého centra Berlín

 

Zeughauskino im Deutschen Historischen Museum,

Unter den Linden 2, vstup od Sprévy, 10117 Berlin, www.dhm.de
VSTUPNÉ: 5,- € (kromě pátku 21.4., 19.00 hodin)

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 20.4.2006 0:00
Do: 30.4.2006 0:00

Organizátor:

Zeughauskino, Bundesarchiv-Filmarchiv Berlin, Národní filmový archív, České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala