Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2011 19:00

Sedmikrásky

České kino v Postupimi

ČSSR 1966, 74 min., v originálním znění s něm. Titulky
Scénář a režie: Věra Chytilová
Hrají: Jitka Cerhová, Ivana Karbanová, Julius Albert, Jan Klusák, Marie Češková a další

Hrdinky filmu Věry Chytilové Marie I a Marie II se jednoho dne rozhodnou, že když svět může být zkažený, tak ony taky. Vymýšlí si různé triky, jak oklamat společnost, způsobí rozruch v nočním klubu, vystřelují si z bohatých měšťáků, kradou peníze. Když si před nimi, anarchistickými stvořeními, jeden pouliční zametač pln opovržení odplivne, jsou na sebe pyšné.

Sedmikrásky byly spolu s dalšími filmy této doby předmětem interpelací v československém parlamentu, později skončily v přísně střeženém trezoru cenzurního úřadu. Dnes patří k nejdůležitějším dílům Věry Chytilové a vysloužily si status kultovního filmu „Film, který zpochybňuje realitu, a to i tu svou vlastní. O obou hrdinkách nevíme jistě nic – vše může být jen zdání (...) Ani to, jestli jsou sestry nebo přítelkyně a zda spolu nejsou v lesbickém vztahu, se nedozvíme. Většinou je máme možnost vidět při přijímání potravy – až jejich zuřivé krmení se přeroste do ničivých orgií a ony se válí v dortech a koupou ve whisky.

Filmový obraz je rozbitým zrcadlem reality. Také řeč podléhá rozkladu – zbydou z ní jen pochybné vzory - slovní koberec, tapeta se symboly. Obraz se podobá absolutně zmatenému puzzle – apel na diváky, aby si s viděným hráli." napsal týdeník Die Zeit 12. prosince 1969.

www.thalia-potsdam.de

Vstupné: 6,50 €

Místo konání:
Kino Thalia, Rudolf-Breitscheid-Straße 50, 14482 Postupim
Datum:

20.9.2011 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala