Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.4.2016 19:00

Ferdinand Peroutka: Oblak a valčík. Čtení a diskuze

„První velký román o německé okupaci a osudech deportovaných a zavražděných“ píše Süddeutsche Zeitung, „působivý evropský román století“ hodnotí FAZ, „jeden z nejlepších českých románů“ bylo mínění Václava Havla. Řeč je o románu Ferdinanda Peroutky „Oblak a valčík“, který vydalo nakladatelství Elfenbein Verlag v roce 2015 v prvním německém překladu pod názvem „Wolke und Walzer“. Nakladatel Ingo Drzecnik a překladatelka Mira Sonnenschein představí román během čtení a diskuze. Přítomen bude i Martin Groman, předseda Sdružení Ferdinanda Peroutky v Praze, který bude vzpomínat na statečného spisovatele a novináře Peroutku (1895-1978), který je dodnes v Česku morální autoritou. Diskuzi bude moderovat Tomáš Sacher.

Hans Peter Riese popisuje román Peroutky, který přežil Buchenwald, v Süddeutsche Zeitung takto: „Jako menetekel, jako černé slunce, stojí toto jméno nad románem, který možná ani není románem, nýbrž literárním popisem skutečné cesty do pekel. Sledujeme osudy několika obyvatel Prahy, kteří se po německé okupaci své země ocitnou v pekle. Židé jako bankovní úředníci Kraus a Kohn, lékař Dr. Pokorný a jeho žena Eva; ti se pravidelně scházejí v restauraci Baroque na partičku karet, nikdo z nich netuší nic o osudu, který na ně čeká. Obsazením Československa se jejich dosavadní život zhroutí.

Ferdinand Peroutka líčí jejich cestu do pekel jazykem, který se zpočátku obejde bez empatie. Jako zpoza skla pozoruje autor chování svých protagonistů a právě díky tomu zachytí lidskou existenci, která bere čtenáři dech.“

Prodej knih na místě zajistí knihkupectví Bücher am Nonnendamm.

Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.4.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala