Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2013 18:00

Literární Evropa: Česká republika

Autorské čtení Markéty Pilátové z románu „Má nejmilejší kniha“ a diskuse s Thomasem Wohlfahrtem. Řada „Literární Evropa“ je společný projekt Zastoupení Evropské komise v Německu a Evropského sdružení národních kulturních institutů (EUNIC) ve spolupráci s Literaturwerkstatt Berlin.

„Má nejmilejší kniha“ je druhým románem české autorky Markéty Pilátové. Své čtenáře v něm bere na úžasnou cestu, která vede přes slumy jihoamerické metropole do deštného pralesa, přes vyprahlé horské vesnice na konci světa, pak dál do Polska a zpátky do evropské historie. Mladá a úspěšná autorka šikovně spřádá jihoamerické folklórní motivy se slovanskými pohádkami, strhující osudy s přiléhavými popisy prostředí – to vše se v několika kapitolách s překvapivou lehkostí spojuje v téměř neuvěřitelný příběh. Všechny nitky se sbíhají ve vědeckém institutu, v němž se v zájmu lidstva zabíjejí a pitvají hadi. A zde se také setkávají různí hrdinové románu: ambiciózní a bezskrupulózní vědec Vidal, poloviční indiánka, která rozumí hadí řeči, prostitutka, špičková lovkyně mafiánů, léčitel, homosexuální psychiatr a jeho otec, Polák židovského původu.

Rámec a červenou nit spektakulárně zakončeného příběhu ale tvoří komentáře tajemného Toho, který tetuje. Jako Šeherezáda z Tisíce a jedné noci vypráví své příběhy, jejichž motivy se objevují také v jeho tetováních.

Německý překlad Julie Koudela-Hansen-Löve a Christy Rothmeier vyšel v nakladatelství Braumüller Literatur.

Společná akce Zastoupení Evropské komise v Německu a Evropského sdružení národních kulturních institutů (EUNIC) ve spolupráci s Českým centrem Berlín a s Literaturwerkstatt Berlin.

Vstup volný, po začátku akce nebude umožněn vstup

Účast na akci je třeba nahlásit do 18.2.2013 na adrese
http://ec.europa.eu/deutschland/termine/20130221_europa_literarisch_tschechien_de.htm

Na základě zvýšených bezpečnostních opatření je účast možná pouze po přihlášení se na výše uvedené internetové stránce. Dovolujeme si Vás upozornit, že při registraci na místě je nutné předložit občanský průkaz.

Místo konání:

Vertretung der Europäischen Kommission in Deutschland, Unter den Linden 78, 10117 Berlin

Datum:

21.2.2013 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala