Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.12.2019 19:00

EUNIC-DokuMontag: Liebe Oma, Guten Tag! / What We Leave Behind!

Litevský dokument vypráví o dvou sestrách z Litvy, které se rozhodnou prozkoumat minulost jejich babičky Elly, která po sobě zanechala mnoho nezodpovězených otázek. Režisérky filmu – jedna filmařka, druhá fotografka – zkusily tento životní příběh, jenž by vydal na celý román, zrekonstruovat.

Protože byla Ella součástí německé menšiny v Litvě, poslali ji nacisté za druhé světové války zpět „domů“ do Německa. Po 3 letech se pak vrátila zpět do Litvy a tím v té době už i do Sovětského svazu. Proč a jak tak učinila, nikdo nejdřív nevěděl, ale při hledáních po jejích motivech narazily filmařky na milostný románek, na komplikace, které s sebou nesl život v sovětské Litvě, a také na řadu neštěstí a sebevražd v její rodině. V naději toto rozluštit se režisérky dotýkají i rodinných tabu.

V nenápadných rytmických sekvencích, znovu a znovu podkreslovaných překrásným soundtrackem, reflektuje tento kreativní dokument uplynulé století. Svou premiéru v Berlíně si odbyl v dubnu 2019. Dvě předešlá díla od  Jūratė Samulionytė, animovaný film „Nerutina“ a imigrační drama „Laikinai“ byla k vidění během minulých let na festivale „Litauisches Kino Goes Berlin“.

Na závěr bude rozhovor přes Skype s režisérkou Vilmou Samulionyté.

Akce EUNIC od Českého centra Berlín, Litevského velvyslanectví a  Litauischem Kino Goes Berlin.

Vstup zdarma

Liebe Oma, Guten Tag! / What We Leave Behind!
LT/DE 2017, 84 min., režie: Jūratė Samulionytė & Vilma Samulionytė, org. verze s angl. tit.

Trailer

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

9.12.2019 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala