Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.11.2016 14:00

Globální hra – sport, kultura, rozvoj a zahraniční politika

Sport sjednocuje národy, bourá jazykové a kulturní bariéry a princip Fair Play dělá svět o trochu lepším místem. Integrace uprchlíků, otázka lidských práv, emancipace a boj proti rasismu – to jsou jen některé oblasti, ve kterých může sport hrát pozitivní roli. Velké sportovní akce ale také mohou sloužit špatným účelům. Do jaké míry je globální sport strategickým nástrojem zahraniční politiky a modelem pro civilní společnost? Může sloužit k účelům rozvojové politiky? Tyto a další otázky zodpoví kniha Kulturreport / EUNIC-Jahrbuch 2016 „Globales Spiel – Sport, Kultur, Entwicklung und Außenpolitik“, (kulturní zpráva/ EUNIC ročenka 2016 „Globální hra – sport, kultura, rozvoj a zahraniční politika“), zveřejněna sítí evropských kulturních institutů EUNIC a IFA (Institut pro mezinárodní vztahy).

V rámci závěrečné akce berlínské řady „Bunt gemischt 2016“, kterou pořádá EUNIC (Spolek evropských kulturních institutů v Berlíně), budou představeny nejzajímavější poznatky z ročenky a zdůrazněn vnější a kulturně-politický význam sportu.

Názorným příkladem mohou být dva výjimeční čeští sportovci – Věra Čáslavská a Emil Zátopek – které Tomáš Sacher představí krátkým filmem a proslovem. Oba držitelé titulů z mistrovství světa a zlatých olympijských medailí, byli ve své zemi obdivováni kvůli jejich individuálnímu protestu proti vpádu vojsk varšavské smlouvy v roce 1968, který pro oba znamenala konec kariéry.

Akce Institutu pro mezinárodní vztahy (IFA), Českého centra Berlín, zastoupení Německojazyčného společenství, Valonského regionu Brusel a Valonského regionu v rámci spolku EUNIC Berlín; za podpory hotelu Novotel Berlín-střed.

Celý program řady „Bunt gemischt 2016“ nejdete zde:

 

 

Místo konání:

Botschaft des Königreichs Belgien, Jägerstraße 52-53, 10117 Berlin

Datum:

4.11.2016 14:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala