Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.9.2016 - 30.9.2016

Easterndaze x Berlin: DIY Music Topographies

Mimo folklorní klišé a často bez povšimnutí hudebních médií se ve Střední a Východní Evropě rozvíjí alternativní, DIY a nezávislé hudební scény: od elektronické hudby a „noise“ až k ironickým dekonstrukcím tradičních a okrajových lokálních stylů jako „manele“ a „chalga“. Blog Easterndaze (easterndaze.net) zkoumá a kartograficky znázorňuje lokální DIY scény, které pracují v digitální sféře, nabízí kontext a představuje kreativní osobnosti a kolektiv stojící za projekty. Koncertní a filmová řada „Easterndaze x Berlin: DIY Music Topographies“, kurátorovaná Lucií Udvardyovou, prezentuje od 28.9. do 9.10.2016 hudební skupiny z Budapeště, Bukureště, Prahy, Bratislavy a Varšavy a spojuje tak ještě s kolektivem z Berlína rozmanité DIY scény.

Koncertní řada se koná v silent green Kulturquartier, v nově vzniklém kulturním centru v původním krematoriu Wedding. Zde skupiny také vystaví artefakty své vizuální identity, např. plakáty, covery a videa. Dokumentární filmy, které jsou ve spojitosti s hudebníky, a které přibližují různé aspekty DIY hudebních kultur, budou promítány v Lichtblick Kino.

Easterndaze x Berlin: DIY Music Topographies je podporováno společností Musicboard Berlin, Českoněmeckým fondem Budoucnosti, Rumunským kulturním institutem, Českým centrem Berlín a Collegiem Hungaricum Berlin. S laskavou podporou Společnosti evropských kulturních institutů EUNIC Berlín a Slovenským institutem Berlín.

Kompletní hudební a filmový program na berlin.easterndaze.net

Akce s hosty z České Republiky:

28.9., 20:00, Kino Lichtblick: 31 Endings/31 Beginnings
Easterndaze x Berlin DIY Music Topographies bude zahájeno promítáním filmu 31 Endings/31 Beginnings, filmového debutu uměleckého kolektivu RAFANI. Formální základ tohoto filmu tvoří představení undergroundové kultury v Praze. Jednotlivé části jsou seřazeny za sebou v očíslovaných dílech. Jejich pořadí tvoří metaforickou osu - od předměstí k centru města nebo také od moci k uvědomění si. Každá část má vlastní téma a svého vlastního zástupce: Kaspar von Urbach – „Satelit“, Ondřej Slačálek – „Periferie“, Vladimir 518 – „Centrum“, Michal Viewegh – „Moc“, Mark Ther – „Negace“. Ve filmu vystupuje celkem 21 známých českých osobností převážně z oblasti současného umění, hudby nebo politického aktivismu. 31 Endings/31 Beginnings ukazuje Prahu ve zlomcích. Jako vždy u uměleckých projektů RAFANŮ je kolektiv uvedený jako tvůrce. Jsme rádi, že RAFANI budou berlínskými hosty. 

30.9., ab 20:00, silent green Kulturquartier: Baba Vanga (Prag) & Trade (Berlin)
Večer je věnován pražskému labelu Baba Vanga. Baba Vanga vydává experimentální elektronickou hudbu na rozhraní techna, noise a glitch, vždy s cílem hledat osobitost, nedefinovatelnost a neklasifikovatelnost. Vydávané nosiče jsou vysoce hodnotné hudební kazety v limitovaném vydání, profesionálně kopírované a ručně zhotovené, z velké části s originálním uměleckým přispěním samotných umělců. Baba Vanga na Easterndaze x Berlin představí Střed Světa z České Republiky a Tlaotlon působící mezi Novým Zélandem a Berlínem. V rámci večera s postinternetovou estetikou bude label Trade prezentovat hudebnici Ziúr a další hudebníky ze svého okruhu.

 

 

Místo konání:

silent green Kulturquartier, Lichtblick Kino

Datum:

Od: 28.9.2016
Do: 30.9.2016

Organizátor:

Eastern Daze


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala