Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2018 19:00

Drážďany: Případ pro začínajícího kata

ČSSR 1969, 102 min., v originálním znění s angl. titulky režie: Pavel Juráček, scénář: Pavel Juráček volně podle Guliverových cest Jonathana Swifta, kamera: Jan Kališ, hrají: Lubomír Kostelka, Klára Jerneková, Radovan Lukavský

Uvedení: Dr. Christina Frankenberg, zástupkyně ředitele Českého centra Berlín

Diskuze: Pavel Hájek Ph.D., Knihovna Václava Havla v Praze, autor a vydavatel textů Pavla Juráčka

Film inspirovaný románem Gulliverovy cesty zavede hlavního hrdinu do kraje Balnibarbi. Lidé se v něm řídí absurdními pravidly, třeba každý týden dodržují opakující se zákaz mluvení, který je vydáván „těmi nahoře“. Když Gulliver zjistí, že král opustil hlavní město již před delší dobou, nevěnují mu obyvatelé žádnou pozornost. Po uvedení tohoto filmu dostal režisér Pavel Juráček zákaz umělecké činnosti a musel emigrovat.

Rok 1968 v českém filmu

Saská akademie umění představí v rámci svého ročního tématu „Rozpuk a revolta v roce 1968“ společně s Českým centrem Berlín v kině Schauburg filmové klasiky 60. let, ve kterých jsou zřejmé prvky liberalizace v politice a kultuře pražského jara.

Filmy, které se částečně řadí k československé nové vlně, se vyznačují chutí experimentovat, podobenstvími, sarkasmem, surrealistickou hravostí a především černým humorem. Po potlačení pražského jara byly tyto filmy na východě považovány za nepřátelské k systému a nesměly být nadále promítány. U každého filmu čtyřdílné série, promítané vždy ve středu, proběhne uvedení a diskuze s experty z Česka.

Filmová řada ve spolupráci s Českým centrem Berlín a kinem Schauburg v Drážďanech

Vstupné: 5 eur/ zlevněné 3 eura

www.schauburg-dresden.de

 

Místo konání:
Filmtheater Schauburg, Königsbrücker Straße 55, 01099 Dresden
Datum:

19.9.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala