Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2017 19:00

Dozvuky Filmového festivalu Cottbus

Německá instituce Deutsches Kulturforum östliches Europa a kino Krokodil uvádějí vybrané filmy z řady „Hledání stop: proměny společné německo-česko-polské historie“ z 26. Filmového festivalu Cottbus 2016. Dvojprogram filmů „Mein kroj“ a „Kytlice, Zimmer frei“ probíhá ve spolupráci s Českým centrem v Berlíně.

Mein kroj
CZ 2011, 26 min., v německém originále, režie: Martin Dušek
V jeho domovině na severu Čech se už neobjevují žádné kroje. Ty se ztratily společně i s německými obyvateli a jejich tradicemi po druhé světové válce. A tak sestavuje dokumentarista Martin Dušek vlastní bizarní kroj ze svých kulis soukromých příběhů a cestuje na Sudetoněmecký den, na který byl po každé pozván jeho dědeček.  Němečtí pořadatelé ho však nevidí jako jednoho ze svých, ale jako bláznivého vetřelce. Blonďatá a kudrnatá švejkyjáda ze současnosti.

Kytlice, Zimmer frei
CZ 2012, 64 min., v německém originále s anglickými titulky, režie: Rozálie Kohoutová
Česká dokumentaristka Rozálie Kohoutová se vrací zpět do vesnice, ve které jako dítě strávila letní prázdniny. Její dědeček měl tady na venkově dům, ve kterém údajně dřívější němečtí obyvatelé zanechali poklad. Při jejím pátrání po historii a dlouhodobých sociálních následcích, které má odsun Němců dodnes, se setkává s otevřeností, zájmem a empatií, ale také s lhostejností a ignorací. Stálým společníkem režisérky je Luděk, naivní malíř a pacient místní psychiatrie. Jeho někdy mimořádný důvtip, občas nechtěné však komické komentáře dodávají odlehčenému dokumentu místy absurdní podtext.

Martin Dušek se narodil v roce 1978 v České Lípě, v tehdejší ČSSR. Studoval televizní žurnalistiku na Karlově univerzitě v Praze, a také dokumentární film na FAMU. Dušek píše scénáře, píše pro magazíny a vede režii televizních reportáží a dokumentů.

Rozálie Kohoutová, která se narodila v roce 1989 Praze, nejdříve studovala romistiku na Karlově univerzitě. S rokem 2016 začalo její studium dokumentárního filmu na FAMU v Praze. Po studiích odešla v roce 2012 do Francie, kde pracovala na dalším filmu.

Rozhovor s režisérem Martinem Duškem a se střihačkou Evženií Brabcovou povede Christina Frankenberg, zástupkyně ředitele Českého centra v Berlíně.

Vstupné 6,50 EUR. 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Kino Krokodil, Greifenhagener Straße 32, 10437 Berlin

Datum:

25.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala