Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2013 21:00 - 6.6.2013

Transformace

Výstava, film a multimediální prezentace o revitalizaci a novém využití bývalé průmyslové oblasti DOV (Dolní oblast Vítkovice) a jejím začlenění do města Ostrava

V bývalých továrnách na zpracování uhlí a oceli Dolní oblast Vítkovice (DOV), v bezprostřední blízkosti centra Ostravy, v současnosti probíhá jedna z nejnapínavějších stavebních proměn v České Republice.

Tam, kde se mezi lety 1828 a 1998 těžilo uhlí a vyráběla ocel, vzniká na prostoru asi 150 km² nové, různorodé vzdělávací, kulturní a městské centrum.

Iniciátorem a spoluautorem projektu je Jan Světlík, který je generálním ředitelem Vítkovice Machinery Group a jedním z nejúspěšnějších českých průmyslníků. Tento vizionář transformuje v úzké spolupráci se známým českým architektem Josefem Pleskotem 170 let staré industriální dědictví v budoucnost.

Letos byl tento po desetiletí uzavřený průmyslový areál kompletně otevřen pro veřejnost. V úzké spolupráci s Magistrátem města Ostravy a s podporou z Evropské unie, se tento prostor v příštích letech stane novou čtvrtí, která bude plně integrována do centra města.

V bývalé průmyslové oblasti se od loňského roku koná také oblíbený hudební festival Colours of Ostrava. Tento mezinárodní festival, který láká mnoho návštěvníků z Česka i zahraničí, patří k nejznámějším akcím v DOV.

Společný projekt Českého centra Berlin a DOV, iniciátor: BerOst.org
Realizace projektu: cfa design s.r.o., Ivan Němec

S přátelskou podporou od: Velvyslanectví České republiky v Berlíně, Hahnenmühle FineArt, Studio Sluka

Výstava

8. 5.-6. 6. 2013, po-čt 15.00-20.00
Mějte prosím na paměti, že výstava není v době konání ostatních akcí v Českém centru přístupná. 

  • velkoformátové fotografie Ivana Němce
  • architektonický model průmyslové oblasti DOV v Ostravě
  • multimediální instalace: cfa design s.r.o., Archimedes Exhibitions GmbH, Samuel Yoran

Tematický večer

úterý 7. 5. 2013
Velvyslanectví ČR – kinosál (Wilhelmstr. 44, 10117 Berlín)

19.00 Zahájení: Jeho Excelence JUDr. Rudolf Jindrák

19.10 Po jantarové stezce (proměna DOV), dokumentární film, CZ 2012, režie: Jana Chytilová, 52 min., s anglickými titulky

20.00 rozhovor s architektem a investorem
DOV – Dolní oblast Vítkovice – Nové uspořádání staré průmyslové oblasti
Jan Světlík, Josef Pleskot, moderátor: Ivan Reimann (česky s tlumočením do němčiny)

21.00 Vernisáž
Galerie tzb (České centrum Berlín, Wilhelmstr. 44, vstup Mohrenstr., 10117 Berlín)

 


 

Josef Pleskot - významný český architekt, nositel řady ocenění a reprezentant české architektury na mezinárodních přehlídkách. Absolvent a bývalý profesor na Fakultě architektury, ČVUT v Praze, dnes majitelem vlastní architektonické kanceláře AP ATELIER. Jeho tvorba je inspirována českou moderní tradicí a zahrnuje veřejné stavby, rozsáhlé bytové či výrobní komplexy, a zabývá se také veřejným prostorem (krajina, městská krajina) a revitalizací sídlišť.

Jan Světlík - předseda představenstva a generální ředitel firmy Vítkovice Holding, a.s., kterou zprivatizoval. Absolvent Vysoké školy báňské a realizátor přeměny Dolní oblasti Vítkovic do centra architektury a vzdělávání.

Ivan Němec – fotograf současné architektury. Jeho práce byly publikovány v desítkách světových časopisů a knih. Absolvent FAMU v Praze, prožil mnoho let v Německu, kde se začal zajímat o fotografování a o vztah současné architektury a krajiny.

 Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 7.5.2013 21:00
Do: 6.6.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala