Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.7.2013 19:00

DokuMontag: Večer velkých a malých přání

„Aleyna – Little Miss Neukölln“ (Německo 2011, 15 min., v originálním znění, režie a scénář: Štěpán Altrichter, Stefan Höh) – z jedenáctileté Aleyny si utahují ve škole, ale ona se nechce vzdát snu stát se bollywoodskou tanečnicí. Produkce HFF „Konrad Wolf“ Potsdam-Babelsberg a ZDF. Ve filmu „Kiedyś będziemy szczęśliwi / We Will Be Happy One Day“ (Polsko 2011, 42 min., v originále s anglickými titulky, režie: Pawel Wysoczański) se Daniel ptá svých spolužáků na jejich sny – chtějí se stát modelkami, fotbalisty nebo teroristy. On sám by rád natočil film, ale nechce se mu čekat, až bude dospělý.

Vstup zdarma

Aleyna – Little Miss Neukölln
Německo 2011, 15 min., v orig. Znění, režie a scénář: Štěpán Altrichter, Stefan Höh

Aleyně je 11 let, je Turkyně a bydlí v berlínské čtvrti Neukölln – je to normální holka, která je sebevědomá a ví, co chce. Ve škole si z ní často utahují kvůli její tloušťce. Přesto má velký sen, od kterého se nenechá zrazovat – stát se tanečnicí v Bollywoodu. Chce překonat svou nervozitu a všem to ukázat při svém prvním velkém vystoupení.
Krátký film vyhrál na festivalu interfilm 2011 cenu za nejlepší berlínský film.

Foto: HFF Potsdam/a. Läufer 2011

Kiedyś będziemy szczęśliwi / We Will Be Happy One Day
Polsko 2011, 42 min., v originále s ang.titulky, režie: Pawel Wysoczański
Model. Fotbalista. Terorista. To jsou odpovědi polských žáků na otázku, čím by chtěli jednou být. Otázku pokládá Daniel, také on chodí ještě do školy, také on má sen – chtěl by natočit film. Nechce ale čekat, až bude dospělý. S pomocí kamaráda si obstará videokameru a lidí ve svém okolí se vyptává na to, jaké mají sny. 
Bydlí ve městě Lipiny, které je jedno z nejchudších v jižním Polsku. Protože je jeho matka alkoholička, bydlí u své babičky. Ta se sice kvůli svému vnukovi často hodně rozčiluje, ale v hloubi srdce ho tato charismatická žena velmi miluje. Také toto vyplouvá ve filmu na povrch.
Film polského dokumentaristy běžel na mnoha mezinárodních festivalech, včetně DOK Leipzig, a obdržel cenu Silver Eye Award na East Silver documentary market.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.7.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala