Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.5.2014 19:00

DokuMontag: Pokalbiai Rimtomis Temomis / Conversations On Serious Topics

Film, který je Litevci nominován na letošního Oskara, je natočen mimořádně minimalisticky - vystačí si bez vnějšího děje, rekvizit, krajin či speciálních efektů. Kamera je zaměřena na obličeje protagonistů filmu: dětí a mladistvých ve věku od 8 do 16 let, kteří umějí mimořádně dobře popsat svět, který je obklopuje.

Režisérka filmu s nimi vede důvěrné rozhovory o důležitých věcech života – a nic přitom neodvrátí divákovu pozornost od skvělých filmových hrdinů, jejichž obličeje jakoby stále ještě zrcadlily jejich duše. Ponořeni ve svých myšlenkách se s velkou vážností věnují tématům, jakými jsou osamělost, láska, Bůh, mezilidské vztahy a vůbec svět jako takový. Říkají přitom věty jako: „Svět – to jsou lidé. Věříš v Boha? Mohu tě naučit, jak v něj začít věřit.“ Jejich výpovědi vytvářejí obraz moderního světa. Někdy je melancholický, občas komický, jindy dramatický.
Režisérka filmu Giedrė Beinoriūtė, narozena 1976, vyučuje režii a scénář na Litevské hudební a divadelní akademii. Její filmy byly kupříkladu oceněny na mezinárodních festivalech na Ukrajině, v Bělorusku, Portugalsku nebo Kanadě.

Po skončení filmu bude následovat diskuze s režisérkou filmu Giedrė Beinoriūtė, která bude promítání osobně přítomná.

Akce je organizovaná v rámci EUNIC Českým centrem v Berlíně spolu s Litevským velvyslanectvím v Berlíně.

Vstup zdarma

Pokalbiai Rimtomis Temomis/Conversations On Serious Topics
LT 2012, 65 min., Režie: Giedrė Beinoriūtė


Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.5.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala