Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2014 19:00

DokuMontag: Truba / Pipeline / Die Trasse

Cesta podél plynovodu ze Sibiře do Kolína nad Rýnem: rybáři chytající ryby v ledu, vzývatelé Boha, hráči na tubu volící Putina, veteráni a účastníci karnevalu. Panoptikum podmanivých obrazů, které se promítalo vloni na festivalu dokumentárních filmů DOK Leipzig a které tam získalo rozhlasové ocenění MDR.

„Byla to … ‚stavba století‛, která započala výkopem 6. ledna 1966 v takřka arktické západní Sibiři, v předperestrojkových letech (ke zděšení Reagana), která nabrala reálnou transkontinentální podobu a dnes pokrývá například surovinové potřeby jedné z nejdůležitějších tradičních událostí západní Evropy: pondělního karnevalového průvodu v Kolíně nad Rýnem, který energeticky zásobuje společnost Rheingas. Potrubí „Urengoj-Pomary-Užhorod“ se rozprostírá od autonomního jamal-neneckého kraje až k Biskajskému zálivu, nenápadné jako všechno, co nějak souvisí s naším energetickým zásobováním.

Avšak geopoliticko-ekologicko-ekonomicky je plynovod také obrovskou zlatou žilou – s jasnými důsledky (závislosti, nadšení technikou, škody na životním prostředí). Podél podzemní trasy prozkoumává Vitalij Manskij, který naposledy kvůli filmu „Motherland or Death“ cestoval na Kubu, tentokrát naši vlastní cizí vlast. Politicky nesmiřitelného guru dokumentů zajímá všední den těch, kteří žijí u plynovodu, ne však nutně z něj (kde nejsou peníze, tam není plyn): domorodí rybáři, kteří chytají ryby v ledu, procesí ortodoxní církve, hráči na tubu volící Putina, vůči Gorbačovovi kritičtí veteráni, znechucení Romové, klející Poláci a Polky uctívající Pannu Marii. Koketuje s klišé, zároveň mu ale šikovně uniká. Je to kino velkého formátu, mocných obrazů a výborného zvukového designu.“ (Barbara Wurm, DOK Lipsko 2013).

Společná akce Českého centra Berlín a Mezinárodního lipského festivalu dokumentárních a animovaných filmů

Úvodní slovo pronese Grit Lemke (vedoucí programu dokumentárních filmů DOK Lipsko) a plánovaná je i videokonference s režisérem Vitalijem Manskim.

Vstup volný

Truba / Pipeline / Die Trasse
RU, CZ, DE 2013, 121 min., originální znění s angl. titulky, režie: Vitalij Manskij

Trailer

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

24.3.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala