Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2013 19:00

Dokumentární pondělí: Pozemšťané, koho budete volit?

Nová řada dokumentárních pondělků otevře chytrý a zábavný film Lindy Jablonské, jenž vtipně glosuje vnímání politického dění v České republice. Na promítání bude přítomná i režisérka, která po skončení ráda zodpoví Vaše dotazy.

Pozemšťané, koho budete volit?
CZ 2010, 40 min., v originálním znění s anglickými titulky, režie: Linda Jablonská

„Paroubku, koho budeš volit?“ vyhrkne člen štábu na dnes již bývalého předsedu sociálních demokratů během stranického mítinku. Stejně neobvyklý jako tato otázka je i celý film o předvolebním souboji politických stran, který provázel volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Nezvyklé je především složení filmového štábu – režisérka Linda Jablonská totiž pracovala se skupinou mentálně postižených lidí. Ti se před kamerou projevují jako nápadití a bystří hrdinové, za kamerou se ukazují být prosti všech konvencí – a podobně jako v pohádce O císařových nových šatech nám odhalují pravé tváře politiků. Jejich zdánlivě banální otázky si žádají jednoduché odpovědi bez předvolebních slibů a prázdných hesel. Díky bezprostřednímu setkání s kandidáty různých politických stran mají ve volbách jasno: „Budu volit Schwarzenberga, protože má chytrý řeči a nezadrhává se,“ vysvětluje jeden z nich své rozhodnutí.

V zahraničí je Linda Jablonská známá svými filmy Vítejte v KLDR! (2009) a Kupředu levá, kupředu pravá (2006). Pozemšťané, koho budete volit? obdržel na jihlavském Festivalu Dokumentárních filmů cenu diváků.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

28.1.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala