Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.11.2013 - 19.11.2013

DokuMontag: Ozvěny Jednoho světa

Po dokumentárním pondělí následuje tentokrát dokumentární úterý – oba dny bude České centrum Berlin prezentovat v rámci Ozvěn Jednoho světa výběr dokumentárních filmů, které byly k vidění v Praze při příležitosti Festivalu dokumentárních filmů o lidkých právech JEDEN SVĚT 2013. Přibereme Vás na cestu filmovým světem, na místa, která neznáte nebo která můžete nově poznat očima filmaře. Budeme cestovat s Klárou Taskovskou a Lukášem Kokešem do Podněstří (Pevnost/Fortress), Marc Isaacs nás seznámí s osudem imigrantů ve Velké Británii (The Road: A Story of Life and Death) a Vitalij Manskij nám popíše těžké všední dny na Kubě (Patria o muerte / Motherland or Death).

Ozvěny Jednoho světa zahrnují výjimečné filmy ze zemí, kde působí nadace Člověk v tísni, která je také organizátorem tohoto festivalu. Člověk v tísni realizuje projekty v oblasti lidských práv, humanitární pomoci a rozvoje. Ozvěny Jednoho světa se promítají ve spolupráci s Českými centry od května do prosince 2013 v mnoha evropských městech od Bruselu po Varšavu.

Pevnost / Fortress
CZ 2012, 70 min., originální verze s angl. tit.
Režie: Klára Taskovská a Lukáš Kokeš
Dvacet let od rozpadu SSSR v Evropě stále existuje stát, kde shlíží ze sloupů na náměstích bronzový Lenin, nostalgicky se vzpomíná na staré dobré sovětské časy a fotografovat na železničních zastávkách je přísně zakázáno. Vítejte v temném skanzenu komunismu, vítejte v neuznané Podněsterské moldavské republice. Poeticky laděný dokument mladých českých autorů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše popisuje na příbězích několika postav každodenní život v pitoreskních kulisách podněsterského (ne)státu. Jeho obyvatele dennodenně masíruje státní propaganda a k cestě do zahraničí potřebují tři a více pasů. V čele neuznané republiky stál uplynulých dvacet let prezident Igor Smirnov, tragikomická postava jako vystřižená z osmdesátých let minulého století. Z území na pravém břehu Dněstru vybudoval satelit Moskvy, přes který proudí do Evropy zbraně, drogy a lidské orgány. Vše přitom kontroluje všudypřítomná tajná policie a řídí mafiánské struktury mocných. Přinese nová volba prezidenta šanci na změnu?
Pondělí, 18.11., 18.30 hod.
Facebookevent

The Road: A Story of Life and Death / Cesta – Příběh života a smrti
UK 2012, 78 min., anglické znění
Režie: Marc Isaacs
Název filmu odkazuje k silnici A5 vedoucí do Londýna. Jedna z nejdelších a historicky nejstarších cest ve Velké Británii spojuje velšský přístav Holyhead, kde přistávají lodě z Irska, a končí u londýnského Mramorového oblouku. Po ní přicházeli po staletí do Londýna lidé, kteří ve velkoměstě hledali bezpečné útočiště, kariéru nebo prostě chtěli začít znovu někde jinde. Totéž očekávají i postavy filmu, které se poblíž tepny pohybují dnes: začínající irská zpěvačka vybavená na cestu polštářem a dekou od maminky, uprchlík z Kašmíru, který za svým úsměvem a věčným optimismem hotelového portýra skrývá stesk po manželce, již musel zanechat doma, či 95letá Židovka Peggy, která utekla z rodného Rakouska před nacismem. Ve filmu se odehrají dva pohřby a většina výpovědí protagonistů je naplněna steskem po domově, po blízkých a celkovou vykořeněností. Snímek tak upírá hořkosladký pohled na otázku současné migrace.
Pondělí, 18.11., 20.15 hod.
Facebookevent

Patria o Muerte / Vlast, nebo smrt
RU 2011, 99 Min., originální verze s angl. tit.
Režie: Vitalij Manskij
„Patria o Muerte“ – Vlast, nebo smrt. Vyčpělé revoluční heslo Castrových komunistů nese v názvu vizuálně pozoruhodný snímek renomovaného režiséra. V prostředí oprýskaných kubánských měst vykresluje proslulý dokumentarista na pozadí osobních příběhů složitou tvář dnešní Kuby. S mírným uvolněním pevných kleští režimu se „ostrov svobody“ začal pomalu otevírat světu, pro mnoho Kubánců je však stále hlavně vězením, kde jsou potraviny na příděl a život v důstojných podmínkách iluzí. Sny dnešních seniorů, kteří před padesáti lety uvěřili Fidelovi a jeho komunistickému experimentu, se rozplynuly v bídě a nedostatku. Jejich děti dnes v beznaději všedních dnů žijí své drobné radosti. I přes ekonomické strádání tak v kubánských městech stále pulzuje život plný vášně, temperamentu a energie, kterou do náručí tanečníků a prostitutek jezdí hledat turisté z celého světa. V pitoreskních kulisách pohaslého revolučního snu se odehrává příběh opravdového života, který se nepodařilo umlčet ani komunistické propagandě.
Úterý, 19.11., 19.00 hod.
Facebookevent

www.jedensvet.cz/festival/ozveny

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 18.11.2013
Do: 19.11.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala