Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2017 19:00

DokuMontag: Normální autistický film

V jednom z nejkrásnějších dialogů tohoto velmi intimního portrétu o dospívajících lidech s Aspergerovým syndromem se říká: „Nejsou autisté také jistým druhem mimozemšťanů? Neustále přemýšlejí.“ Po dobu dvou let doprovázel Miroslav Janek několik „aspíků“ a na této cestě objevil pohádkový svět: hyperaktivní, posedlý, nervydrásající, umělecký, melancholický, šílený. Také plný sebenenávisti, to když 14letá Majda mašíruje ulicí a naštvaně rýmuje svůj depresivní rap.

Díky osobité energii „aspíků“ má film neskutečný drive. Kamera pracuje převážně s detailními záběry a diváka překvapivě úspěšně vtahuje do světa těchto zvláštních lidí. Zvláštní jsou z perspektivy většiny, která stanovuje, co jde a co nikoliv, a která se tím ujišťuje o své vlastní „normálnosti“ a o svém „duševním zdraví“. Tím je popsána výzva, které se musí mladí protagonisté denně stavět: existovat v okolí, které nevidí, necítí, nemyslí a nevnímá jako oni. Tento životní pocit převedli Miroslav Janek a Tonička Janková, díky jejichž střihu se film vyznačuje nebývalou lehkostí, do jednoho velkého poetického a působivého vyprávění o kráse odlišnosti. (Matthias Heeder, Katalog DOK Leipzig 2016)

Společná událost Českého centra v Berlíně a Mezinárodního festivalu dokumentárního a animovaného filmu v Lipsku, kde byl film v roce 2016 uveden v mezinárodní soutěži a zároveň tam měl svou mezinárodní premiéru. V březnu obdržel Normální autistický film cenu Český lev za nejlepší dokumentární film posledního roku.

Úvod: Ralph Eue (vedoucí výběrové komise festivalu DOK Leipzig).

Vstup zdarma. 

Normální autistický film/ Normal Autistic Film

CZ 2016, 92 min., v originále s anglickými titulky, režie: Miroslav JanekMísto konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

3.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala