Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.4.2018 19:00

DokuMontag: Meistras ir Tatjana / Master and Tatyana

Litevský dokumentární film je náhledem do života a díla fotografa a excentrického umělce Vitase Luckuse (1943–1987), který byl na nezávislé umělecké scéně 60. let považován za velkého mistra, sovětským režimem byl však opovrhován a v průběhu svého života uvrhnut do zapomnění.

Skalní fanoušci jsou dodnes fascinováni extravagantními fotografiemi, ale i výstředním životem tohoto umělce, které režisérka Giedrė Žickytė znovu objevuje také pro širší publikum ve svém mnohostranném portrétu. Po desítkách let vystupuje Vitasova žena a múza Tatjana před kameru, aby prolomila mlčení, a odkrývá obrovský archiv jeho díla, ale i svůj niterný nekonvenční život, který skončil tragédií.     

Film byl mimo jiné k vidění na mezinárodním filmovém festivalu v Göteborgu a na festivalu IDFA v Amsterdamu. Kromě řady dalších ocenění byl v roce 2015 několinásobně vyznamenán litevskou národní filmovou cenou Sidabrinė Gervė 2015: jako nejlepší dokumentární film, za nejlepší režii, nejlepší kameru a také střih. Berlínské publikum již mohlo shlédnout dva předchozí filmy od režisérky Giedrė Žickytė: How We Played the Revolution během akce DokuMontag v roce 2015 a krátký snímek I'm Not From Here během filmového festivalu Litauisches Kino Goes Berlin 2017.

Po skončení dokumentu bude následovat Skype rozhovor (v anglickém jazyce) s režisérkou. 

Akce pod záštitou institutu EUNIC pořádaná Českým centrem Berlín, Velvyslanectvím Litevské republiky v Berlíně a filmovým festivalem Litauisches Kino Goes Berlin, s podporou  Baltic View Platform.  

Vstup zdarma

 

Meistras ir Tatjana / Master and Tatyana
LT 2015, 84 min., s anglickými titulky, režie: Giedrė Žickytė

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=YSs3kZmXXoA

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

9.4.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala