Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.4.2017 19:00

DokuMontag: Mariupolis

Mariupol je město v doněckém regionu s přibližně půl milionem obyvatel a průmyslovým přístavem. Zatímco život zde plyne svým vlastním tempem, nelze přehlédnout náznaky zdánlivě neřešitelného konfliktu mezi proruskými a proukrajinskými silami. Poetická filmová esej doprovází a pozoruje obyvatele města v jejich každodenních činnostech, které jsou ovlivněny neustálým očekáváním, sousedstvím a každodenní přítomností války.

Mariupolis je druhý celovečerní dokumentární film Mantase Kvedaravičiuse, jehož filmový styl ovlivnil obor, který vystudoval. S citlivostí kulturního antropologa sledoval znovu život lidí v konfliktní zóně. Film byl mimo jiné ke shlédnutí na Mezinárodních filmových festivalech Berlín, Göteborg a Hong Kong. Byl oceněn litevskou národní filmovou cenou Sidabrinė Gerv 2016 jako nejlepší dokumentární film a dostalo se mu stejného uznání jako filmu Barzakh (2011), který je prvním režisérovým oceněným filmem.

Společná akce Českého centra v Berlíně, Litevského velvyslanectví v Berlíně a festivalu „Litauisches Kino Goes Berlin“ v rámci sdružení EUNIC.

Vstup zdarma.

Mariupolis

LT, UA, FR, DE 2016, 96 min., v originále s německými titulky, režie: Mantas Kvedaravičius 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

24.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala