Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.12.2016 19:00

DokuMontag: Aš už tave pakalbėsiu / When We Talk About KGB

Uprostřed jedné z hlavních ulic hlavního města Vilniusu se nacházelo v sovětských dobách ústředí a vězení litevského KGB. Budova neblaze proslulé tajné služby dodnes připomíná nepřetržitý dohled, pronásledování a zatýkání těch, kteří nesouhlasili se sovětským režimem. Sedm lidí, jejichž životy byly v minulosti s budovou spojeny, vypráví své příběhy litevsko-italskému filmovému štábu.

Režiséři, kteří na tomto působivém dokumentárním filmu pracovali tři roky, nepřivádí před kameru pouze disidenty a odpůrců režimu. Nechávají promluvit i členy KGB, jež tenkrát v budově vykonávali svou práci. Jak bývalá opozice, tak členové KGB měly tehdy pocit, že dělají správnou věc. Vrcholem filmu je setkání jednoho bývalého vězně s pracovníkem KGB, který ho tehdy vyslýchal. Oba dnes pociťují porozumění pro jednání toho druhého.

Film vznikl ve spolupráci dvou režisérů: Virginija Vareikytė je Litevka, Maximilien Dejoie pochází z Itálie. Dokument „When We Talk About KGB“ byl uveden před rokem na filmovém festivalu o lidských právech „Inconvenient Films“ ve Vilniusu, a poté běžel na mnoha mezinárodních filmových festivalech od Řecka až po Mexiko.

Společná akce Českého centra v Berlíně, Litevského velvyslanectví v Berlíně a festivalu „Litauisches Kino Goes Berlin“ v rámci sdružení EUNIC.

Po projekci proběhne videokonference s tvůrcem a kurátorem filmu Giedrė Simanauskaitė.

Vstup zdarma

Aš už tave pakalbėsiu / When We Talk About KGB
LT, IT 2015, 73 min., originální znění s anglickými titulky, režie: Virginija Vareikytė, Maximilien Dejoie

Trailer: https://vimeo.com/148422336

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

5.12.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala