Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.11.2014 19:00

DokuMontag: Hvězdy za železnou oponou

Dokumentární film České televize vypráví o vystoupeních zahraničních hvězd, populárních i alternativních hudebních skupin, sólových zpěváků a zpěvaček, které se podařilo uspořádat v socialistickém Československu, koncert Beach Boys, Manfred Mann, Allena Ginsberga, Nico či Johnnyho Cashe.

Dokument zobrazuje období od uvolněných a poměrně svobodomyslných šedesátých let, přes normalizační omezování produkce až po radostnou euforii roku 1990. Snímek symbolicky vrcholí legendárním koncertem bigbeatové skupiny Rolling Stones na pražském Strahově, stadionu, kde se dříve konaly spartakiády. Těla cvičenců vystřídal dychtivý stotisícový dav fanoušků.

Tyto ojedinělé koncerty ovlivnily svým hudebním a vizuálním stylem i způsobem provedení několik generací československých skupin. Zároveň pro zdejší publikum byly závan svobody a demokracie. Uspořádat koncert tehdy pro pořadatele znamenalo mít notnou dávku odvahy a téměř jistý střet s tehdejším režimem. Některé z koncertů se staly přímo politickou deklarací. Ve filmu tak vidíme např. americkou folkovou zpěvačku Joan Baez, která roku 1989 vyjádřila na pódiu v Bratislavě veřejně své sympatie a podporu Václavu Havlovi a opozičnímu hnutí Charta 77.

V dokumentu jsou použity dobové nahrávky stejně jako současné rozhovory, vzpomínky pořadatelů koncertů i účastníků samotných. Je v nich zobrazeno úsměvné střetávání různorodých světů, západního a východního, jež si navzájem zas až tak nerozuměly, zkušenost, která byla ale pro obě strany obohacující.

Po skončení filmu bude následovat videokonference s režisérem Pavlem Jiráskem, se scenáristou Martinem Polákem a producentkou Kamilou Zlatuškovou.

Vstup volný

Facebook

Hvězdy za železnou oponou
CZ 2014, 57 min., české znění s angl. titulky, režie: Pavel Jirásek

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

17.11.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala