Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.1.2019 19:00 - 0:00

DokuMontag: Hranice práce

Novinářka Saša Uhlová v dokumentu Hranice práce absolvuje nejhůře hodnocenou práci v České republice, aby poukázala na podmínky, které jsou už daleko za hranicí.

Téměř pětina Čechů pracuje za částku menší, než je 83 korun na hodinu. Existuje pro ně specifické označení: pracující chudí. Saša Uhlová se v dokumentu Apoleny Rychlíkové vydává na různá místa republiky zkoumat špatně placené práce, aby popsala, jaké jsou pracovní podmínky v současném Česku. Pracovala měsíc v nemocniční prádelně, drůbežárně, za pokladnou v supermarketu a týdny na brigádách – v žiletkárně a třídírně odpadu.

Všechno pak zaznamenávala na skrytou kameru, kterou měla schovanou v brýlích, ale doprovázel ji také filmový štáb v čele s režisérkou Apolenou Rychlíkovou, který Uhlovou zachycoval mimo pracovní hodiny. V dokumentu se díky štábu objevuje i osobní cesta Saši Uhlové, její vyrovnávání se s prací, změnami kolektivů a odloučení od rodiny.

Kombinací natočených materiálů tak pro cyklus autorských dokumentů Český žurnál vznikl víc jak hodinový film s názvem Hranice práce. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 film získal ocenění pro nejlepší český dokumentární film roku a odvezl si také Cenu diváků.

Vstup zdarma

Hranice práce
CZ, 2017, 71 min., v českém znění s anglickými titulky, režie: Apolena Rychlíková


V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

14.1.2019 19:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala