Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.2.2013 19:00

DokuMontag: Hra o kámen

Filmový debut Jana Geberta sleduje absurdní maloměstské drama, které vypukne v severočeském Novém Boru, když se tamější radnice rozhodne na městském hřbitově postavit pomník osmi zavražděným sudetským Němcům. Po filmu diskutují režisér Jan Gebert, zakladatel Antikomplexu Petr Mikšíček, svědek události v Novém Boru Walter Träger a česko-německá novinářka Sarah Borufka.

Někteří starousedlíci to chápou jako útok na svou národní identitu a vžité představy o minulosti, a tak podněcováni místním lídrem strany Zemanovců podnikají stále nové slovní výpady vůči starostovi. Nacionalisticky laděný spor rychle přeroste za hranice města a tak i prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jana Bobošíková přispějí svou troškou do mlýna.  

Před natáčením filmu se režisér Jan Gebert zabýval tématem politické manipulace s dějinami pouze teoreticky – v Novém Boru si ale mohl naživo vyzkoušet, jak tato manipulace funguje v praxi a s jakou intenzitou se mohou vytěsňované události po šedesáti letech zničehonic znovu ozvat. Po zhlédnutí tohoto dokumentu lze snadno pochopit, proč se nedostatečné vyrovnání s minulostí stalo i klíčovým tématem druhého kola prezidentských voleb.

Hra o kámen / Stone Games
CZ 2012, 56 min., v originálním znění s anglickými titulky, režie: Jan Gebert

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

4.2.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala