Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2017 19:00

DokuMontag: FC Roma

Režiséři Tomáš Bojar a Rozálie Kohoutová vyprávějí neuvěřitelný příběh českého fotbalového klubu FC Roma, který je složen převážně z mladých Romů. Hráči musí ostatní týmy ve třetí lize často doslova přemlouvat, aby si s nimi zahráli. Mnohé z nich odmítnou hrát proti Romům. Co na první pohled působí jako kronika fotbalového klubu, se brzy vyvine do přehlídky každodenních forem rasismu.

Autoři filmu volí nevtíravý, pozorující styl a dávají prostor vyniknout charismatickým trenérům, kteří se zdravou ironií glosují společnost, která jim dává tak málo šancí. Právě výpovědi jednotlivých protagonistů jsou nejvýraznějším prvkem tohoto poutavého dokumentu, který popisuje celkem bezvýchodnou situaci. Každodenní rasismus působí až absurdně, někdy až nechtěně komicky, většinou je ale jednoduše děsivý.

„FC Roma“, který byl na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava v roce 2016 vyznamenán jako nejlepší český film, je filmařským debutem Tomáše Bojara. Poslední režisérskou prací Rozálie Kohoutové je portrétní film dvou romských dívek „Jenica a Perla“.

Po filmu se můžete těšit na rozhovor s režisérkou Rozálií Kohoutovou.

Vstup volný

FC Roma
CZ 2016, 76 min., v originálním znění s anglickými titulky, režie: Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

20.2.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala