Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.1.2017 19:00

DokuMontag: Evangelium podle Brabence

Ve svém dokumentárním filmu představuje režisér Miroslav Janek („Občan Havel“, „Olga“) další českou osobnost, jejíž život je těsně spjat s českými soudobými dějinami. Tentokrát autor nemusel použít archivní materiály, ale nechává promluvit protagonistu samotného: Vratislav Brabenec je saxofonista, básník a textař a především legendární postava českého undergroundu 70. let.

Před kamerou vypráví o svém pohnutém životě a o době strávenou s kultovní kapelou The Plastic People of the Universe. Někdy sebeironicky “přemýšlí nahlas”, někdy filozofuje. Režisér Miroslav Janek ukazuje Brabence v rozhovoru s novinářkou Renátou Kalenskou, která již s hudebníkem spolupracovala na knize s rozhovory.

Brabenec byl členem hudební skupiny The Plastic People of the Universe, jejíž koncerty považovali komunističtí mocnáři za provokaci. To vedlo v roce 1976 k zatknutí členů kapely. Většina z nich byla po několika týdnech propuštěna, Vratislav Brabenec byl však odsouzen k několikaměsíčnímu vězení. Zatčení hudebníků mělo rozsáhlé důsledky pro další politický život – stalo se podnětem pro založení Charty 77 v lednu téhož roku. Chartu podepsal také Brabenec poté, co byl propuštěn z vězení. V roce 1982 byl státní bezpečností donucen k emigraci do Kanady, kde pracoval jako zahradní architekt.

Vstup zdarma 

Evangelium podle Brabence
CZ 2014, 87 min., originální verze s angl. tit., režie: Miroslav Janek 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

9.1.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala