Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.2.2018 19:00

DokuMontag: Distancia

Bulharská umělkyně a režisérka Albena Mihaylova ve svém dokumentu vypráví dramatický příběh své rodiny: Když v srpnu roku 1968 příjezdem tanků násilně skončilo Pražské jaro, byla její rodina poslána do Prahy, protože zde měl její otec zastávat vysokou funkci u železnice. Albena a její bratr Stilyan tehdy ještě chodili do školy. Přestože byli izolovaní od českého okolí, celkem rychle pochopili, jaké významné naděje pro společnost se pojily s Pražským jarem. Ještě několik měsíců po vpádu vojsk Varšavské smlouvy mohli oba dva vychutnávat zbytky nové svobody. O to těžší pro ně byl návrat do vlasti.

Albenin bratr Stilyan si 30. prosince 1972 vzal život, bylo mu teprve 17 let. Rodina se rozpadla mezi obviňováním a pocity viny. Otec se vydal na jednosměrnou cestu zapomnění, matka se rozhodla mlčet. Albena začala s kreslením, aby překonala bolest ze ztráty bratra. Její matce je dnes 89 let a po čtyřiceti letech je konečně připravená hledat odpovědi dceřiny otázky.

Po projekci bude následovat diskuze s režisérkou Albenou Mihaylovou, která bude osobně přítomná.

Akce Českého centra Berlín, nakladatelství ETA a skupiny Third Space s přátelskou podporou Bulharského kulturního institutu Berlín.

Vstup zdarma

Distancia/Distanz
CH 2016, 75 min, v originále s německými titulky, režie a produkce: Albena Mihaylova

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

26.2.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala