Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2018 19:00

DokuMontag: Delta

Řídce osídlená delta Dunaje v Bukovině leží až na vnější hranici EU, na území Rumunska a Ukrajiny. Stranou od hlavního toku plného kontejnerových lodí se nekonečným rákosovým lesem větví síť postranních říček. V proměnlivém zimním světle se střídají teplé a chladné hnědé tóny. Horizont je rozmazaný hustou mlhou a šedou vodní masou.

Vysokým rákosím se muži prodírají za úrodou rákosu. Kamera je natlačí až na okraj obrazu. Zaostření z nich někdy udělá cizince v neskutečné krajině, někdy jsou jí pohlceni. V chladu a vlhku stříhají vysoký rákos, balí ho do objemných snopů a táhnou je ledovými koryty. Tak těžká je ta práce, tak drsný je tón, jakým se zemědělci baví, tak surový je všední den, který je třeba k přežití. V těžko dostupných a divokých ústraních regionu poskytuje ochrannou náruč ortodoxní víra. V detailním záběru se hekticky a překotně plní kbelíky a lahve svěcenou vodou z řeky. Při posvěcení oplakává celá vesnice své zemřelé. Takové jsou duchovní rituály malého izolovaného společenství, které objímají cévy mocného Dunaje. Film Oleksandra Techynského zachycuje všemi smysly blízkost ve velké dálce. (André Eckardt, Katalog festivalu DOK Leipzig 2017)

Společná akce Českého centra Berlín a Mezinárodního lipského festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK Leipzig, kde měl film světovou premiéru v soutěži Next Masters. S přátelskou podporou Honest Fish Documentary Stories.

Po projekci následuje rozhovor s režisérem Oleksandrem Techynskym (v angličtině).

Vstup zdarma

Delta
UA, DE 2017, 80 min, v originále s anglickými titulky, režie: Oleksandr Techynskyi
https://vimeo.com/224426911

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

7.5.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala