Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.4.2014 19:00

DokuMontag: Dál nic / Byeway

Dokument „Dál nic“ režiséra Iva Bystřičana, který je původním vzděláním sociolog, zkoumá problémy spojené s dostavbou dálnice D8 do Německa. Vydává se přes chráněnou krajinu Českého středohoří po šestnáctikilometrové trase léta nedokončeného úseku dálnice z Lovosic do Řehlovic a zkoumá vztahy mezi skupinami lidí zasaženými její stavbou.

Jedni se nemohou dočkat, až bude dálnice hotová, usínají s klapkami na uších a s hrůzou pozorují své popraskané domy i jejich klesající cenu na realitním trhu. Druhou stranou je stavbyvedoucí Pavel Lány, který se snaží dálnici dokončit a konečně si užít zaslouženého důchodu.

Proti nim pak stojí ekologický aktivista Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, který se snaží chránit přírodu a skrze žaloby přinutit stavitele k dodržování zákonů. "Jedna z hlavních postav chrání nejen přírodu, ale vlastně i hlídá dodržování zákona," připomněl režisér, že často už nejde jen o ochranu "broučků a žabiček", ale i o fungování úřadů státní správy.

Film není jen sociologickou sondou do lidských životů, zásadní roli tu hraje i kamera pracující s leteckými záběry. Bez zajímavosti není ani hudba, která film doprovází. Vychází z opery Tannhäuser německého skladatele Richarda Wagnera, který se k libretu této opery inspiroval právě Českým středohořím.

Po skončení filmu bude následovat diskuze s režisérem Ivem Bystřičanem, který bude osobně přítomen

Vstup volný

Dál nic / Byeway
CZ 2013, 75 min., originální verze s angl. tit., režie: Ivo Bystřičan

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

28.4.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala