Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.9.2013 19:00

DokuMontag: Zvonky šťastia / Bells of Happiness

Nekonvenční dokumentární film vznikl na základě jednoho z příběhů, na které filmaři narazili při rozsáhlé rešerši pro svůj dokument „Cigarettes and Songs / Cigarety a pesničky“ a „romské popové“ DVD „Neve gil´a“.

Karel Gott a “Darinka” Dara Rollins jsou velkými idoly Marieny a jejího bratrance Romana, kteří jsou obyvateli romského sídliště na východním Slovensku. Oba sbírají výstřižky z bulvárních novin i deníků a svých idolů se zastávají navzdory tomu, že byli obviněni ze spolupráce s tajnou policií. Společně nacvičují svoji oblíbenou píseň „Zvonky štěstí“ a vytvoří videoklip, ve kterém Mariena vystupuje jako „Karel“ a Roman jako „Darinka“. DVD pošlou do Prahy do agentury Karla Gotta, odpověď však nepřichází.

Nekonvenční dokumentární film vznikl na základě jednoho z příběhů, na které filmaři narazili při rozsáhlé rešerši pro svůj dokument „Cigarettes and Songs / Cigarety a pesničky“ a „romské popové“ DVD „Neve gil´a“. Zinscenování klipu „Zvonky šťastia“, směsi přehánění, ironie a poklony idolům, pochází z pera Marieny a Romana. Už svou hravou výměnou pohlaví provokují protagonisté „Bells of Happiness“ k otázkám: Jak dalece jsou vykonstruované „romské identity“? Kolik hudby skutečně tkví ve všedním dni romského sídliště? A proč nepřichází odpověď „bílé“ elity?

Zvonky šťastia / Bells of Happiness
SK, CZ 2011, režie: Marek Šulík, Jana Bučková, 60 min.

vstup zdarma

Film „Bells of Happiness“ je prezentován na filmovým festivalem Cottbus (5.-10.11.2013), jehož sekce Fokus se tento rok bude zabývat všedními životy a příběhy Sinti a Romů ve východní Evropě. Uvedeny budou aktuální hrané a dokumentární filmy vytvořené Romy, ale o Romech také pojednávající, mezi jinými vícekrát oceněný film „My Dog Killer“ (SK, CZ 2012) Miry Fornayse a film Jaroslava Vojtka „The Gipsy Vote“ (SK 2012), portrét romského komunálního politika.
Další informace k programu: www.filmfestivalcottbus.de

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

16.9.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala