Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.12.2014 19:00

Dokumontag: Galutinis tikslas / Final Destination

Dokumentární debut režiséra Ričardase Marcinkuse, oceněný na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu a jako nejlepší studentský film také litevskou cenou Silver Crane´s Egg, zobrazuje velmi lidským způsobem zlomeného muže, který dostane poslední šanci změnit svůj život. Akce Českého centra v Berlíně a Litevského velvyslanectví v Berlíně v rámci sdružení EUNIC.

Po 28 letech ve vězení přichází 55letý Povilas Marcinkus do pečovatelského domu ve vesnici Lioliai. Jednonohý, dříve drogově závislý muž se brzy stane neoficiálním „vůdcem“ domova, manipuluje a ohrožuje své spolubydlicí i obyvatele vesnice. Aby si vydělával jako žebrák, odjíždí Marcinkus do hlavního města Vilniusu. Jeho relativně pohodlný život skončí ve chvíli, kdy nožem ohrožuje obchodníka a je za to vyloučen z domova. Ve Vilniusu potkává svou velkou lásku Sněžanu, drogově závislou bezdomovkyni, která ho přiměje k tomu, aby zase začal brát drogy. Je tím určen další průběh jeho života?

Režisér Ričardas Marcinkus o myšlence svého filmu říká:  „Když jsem pozoroval život v pe4ovatelsk0m domě v Loliai, všiml jsem si obvyklých rozhovorů starých lidí o smrti, ale také nečekané a někdy šokující temné stránky domova – posedlosti pitím, rvaček, hierarchie mezi obyvateli. Tehdy jsem poznal Povilase Marcinkuse. Jeho rozporuplný charakter mě podnítil k tomu, abych o něm natočil film“.

Vstup zdarma

Galutinis tikslas / Final Destination
LT 2013, v původním znění s anglickými titulky, Režie: Ričardas Marcinkus

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.12.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala