Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2017 19:00

DokuMontag: 5. október / 5 October

Klidný film s velkolepými záběry vypráví příběh z (možná) posledních měsíců života hlavní postavy. Ján Kollar, režisérův starší bratr, čeká na nezbytnou a zároveň velmi těžkou operaci. Ta rozhodne, jestli bude dál žít, nebo zemře. Šance je padesát na padesát. Měsíce čekání na operaci, která má termín 5. října, tráví Ján dlouho cestou po několika zemích světa.

Působivé záběry Martina Kollara vykreslují jeho cestujícího bratra jako osamělého člověka, který jakoby zmizel ze světa. Tento dojem je ještě umocněný tím, že film převážně postrádá dialog. Ján vypráví svůj příběh prostřednictvím poznámek, pohlednic a záznamů z kalendáře, který neúprosně odpočítává zbytek dní.

Martin Kollar je ojediněle nadaným kameramanem, stojícím za filmy Koza (režie: Ivan Ostrochovský) a Sametoví teroristé (režie: Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík), které byly promítány i na Berlinale.  I jako fotograf obdržel několik ocenění, jeho práce byly vystaveny v Brooklyn muzeu, v pařížském La Maison Européenne de la Photographie a v berlínském Martin-Gropius-Bau. Česko-slovenský koprodukční film „5. Oktober“ je celovečerní režijní debut Martina Kollara, který byl v roce.

Vstup zdarma

5. október / 5 October
SK, CZ 2016, 52 Min., EN titulky, režie, scénář, kamera: Martin Kollar


 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

6.11.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala