Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2016 19:00

DokuMontag: Doc Alliance Selection Award 2016

Doc Alliance, kreativní spolek sedmi významných evropských dokumentárních festivalů, uděluje každý rok cenu Doc Alliance Selection Award, a to každému zúčastněnému festivalu za jeden nominovaný dokumentární film. Dva z nominovaných filmů budou k vidění v Českém centru Berlín v rámci DokuMontag. Vlak dospívání od Kláry Trencsényi ukazuje, jak je pionýrská železnice v Budapešti ještě dnes pro spoustu mladých lidí oporou. Pára nad řekou od Filipa Remundy a Roberta Kirchnoffa se zabývá životy třech úspěšných jazzových muzikantů minulé generace.

Reményvasút / Vlak dospívání
HU 2015, 79 min., originální znění s anglickými titulky, režie: Klára Trencsényi

Pionýrská železnice, u které děti pracují jako strojvedoucí nebo průvodčí, prodávají lístky nebo odbavují cestující, byla kdysi snem každého chlapce (a i mnoha dívek) mezi Lipskem a Vladivostokem. Viktor a Karmen - dvojčata z Budapešti, a Gergö obsluhují staromódní vypínače, páky a telefony, účastní se slavnostních pionýrských nástupů a zpívají u táboráků starou hymnu: „Země pionýrů je plná šťastných tónů…“. Co by mohlo působit jako falešná nostalgie, rozvíjí se k citlivému dramatu o dospívání, které je plné nuancí - a ne vždy šťastných. Všichni tři hlavní hrdinové musí na prahu své dospělosti nést zodpovědnost nejen na trati, ale i ve skutečném životě, ve kterém jsou již v raném věku konfrontováni s tvrdou realitou kapitalismu. Matka dvojčat je samoživitelka a i přes velké úsilí vydělá sotva na chléb. Rodina tak ztrácí střechu nad hlavou. Gergö zase žije u prarodičů, neboť jeho rodiče jsou z existenčních důvodů nuceni pracovat v zahraničí. Stojí před rozhodnutím, zda jít stejnou cestou.

Klára Trencsényi ukazuje svět, ve kterém pozůstatek minulosti poskytuje jedinou oporu na cestě do budoucnosti, zatímco všechny zodpovědné instituce absentují. Obraz jedoucího vlaku jako prostoru pro tužby dostává jiný význam. Hořká železniční romantika. (Grit Lemke)

Film zvítězil v sekci Next Masters v DOK Leipzig 2015, obdržel čestné uznání v krajském kole soutěže Zagreb DOX 2016 a byl nominován na Doc Alliance Selection 2016.
Po, 19. 9. 2016, 19.00 hod.

Vstup zdarma

Pára nad řekou / Steam on the River
SK, CZ 2015, 90 min, originální znění s angl. tit., režie: Filip Remunda, Robert Kirchhoff

Jako pára, která se neslyšně objevuje a zase mizí nad tekoucí řekou, je prchavý život každého člověka, a zvláště umělce. Pomíjivost jeho slávy je klíčovým tématem dokumentu, který nahlíží do životů tří zestárlých jazzmanů-kolegů: trumpetisty Laca Decziho, saxofonisty Ľubomíra Tamaškoviče a kontrabasisty Jána Jankejeho, kteří kdysi prchli ze Sověty okupovaného Československa na západ, kde zazářili po boku renomovaných světových hudebníků.

Rozjímavost a melancholické naladění snímku snažícího se postihnout opar slávy těsně před rozplynutím se promítá v celkově rozvolněném, kontemplativním tempu vyprávění.

Dokument se promítal na festivalech Jihlava IDF 2015, Visions du Réel Nyon 2016, Krakow IFF 2016, FID Marseille IFF 2016 a Budapest IDF 2016. Byl nominován na cenu Doc Alliance Selection Award 2016.
Po, 19.9.2016, 21.00 hod.

Vstup zdarma

Společná akce Českého centra Berlín, Mezinárodního lipského festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK Leipzig (31.10.–6.11.2016), Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava (25.–30.10.2016) a Doc Alliance, s jejichž zástupcem proběhne na závěr akce videokonference.

             

 

 

 

Reményvasút / Train to Adulthood
HU 2015, 79 Min., OmeU, Regie: Klára Trencsényi

Pára nad řekou / Steam on the River
SK, CZ 2015, 90 Min, OmeU, Regie: Filip Remunda, Robert Kirchhoff

 

 

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

19.9.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala