Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2015 18:00

DokuMontag: PRIX EUROPA hostem v Českém centru

PRIX EUROPA uděluje každý rok ocenění nejlepším evropským televizním, radiovým a online produkcím roku. PRIX EUROPA v rámci programu představuje ve spolupráci s EUNIC Berlin v Českém centru dva soutěžní filmy.

Vysílací stanice Berlín Braniborsko (rbb), je společně s Medienboard a mediální institucí MABB nejdůležitějším mecenášem a hostitelem ceny PRIX EUROPA, která je udělována od roku 1987. Cena je spoluorganizována třiceti velkými evropskými mediálními domy a institucí jako Evropská vysílací unie. 664 produkcí z 36 zemí se tento rok ucházelo o ocenění o nejlepší evropský televizní, rádiový a také online program roku. 212 z nich bylo nyní cenou PRIX EUROPA do soutěže nominováno. Se svými až tisíci uchazeči představuje festival nejdůležitější trojmediální platformu v Evropě. PRIX EUROPA ve spolupráci se sdružením kulturních institucí EUNIC Berlin představuje ve dvojprogramu v Českém centru Berlín dva soutěžní filmy.

18:00 hodin: Život podle Václava Havla / Václav Havel – Living in Freedom
CZ, FR, 2014, 70 Min., originální verze s angl. tit., režie: Andrea Sedláčková
Václav Havel (1936-2011) zůstává v paměti Čechů nejen jako nezlomný disident, velký státník a vynikající představitel absurdního divadla. I po jeho smrti je vnímán jako morální svědomí své rodné země. Režisérka Andrea Sedláčková, které v roce 1989 bylo dvacet let, v něm vidí muže, který jí a celé její generaci přinesl svobodu. V jejím dokumentárním filmu vzpomíná na důležité životní mezníky Havla: Roku 1977 se stal spoluzakladatelem a mluvčím Charty 77. V následujících letech byl opakovaně zatýkán a odsouzen za "protistátní" činnost k celkem pěti letům vězení. Po Sametové revoluci jej občané ČSSR v prvních demokratických volbách v prosinci 1989 zvolili jednomyslně prezidentem. V lednu 1993, po rozpadu Československa na dvě samostatné republiky, byl Havel parlamentem v Praze zvolen prezidentem České Republiky. (foto © Ondrej Nemec / Knihovna Vaclava Havla)

20.00 hodin: PRIX EUROPA – Best European TV Documentary
Cena PRIX EUROPA bude udělena večer 23. Října v Domě Rozhlasu v rámci slavnostního galavečera, o tři dny později bude nejlepší dokumentární film veřejně promítán v Českém centru – nechte se překvapit! Film bude promítán v originále s anglickými titulky.

Vstup zdarma

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

26.10.2015 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala