Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.11.2015 19:00

DokuMontag: Opři žebřík o nebe

Neobvyklý farář Marián Kuffa je protagonistou nového filmu, kvůli kterému režisérka Jana Ševčíková pět let pravidelně dojížděla na Slovensko. Ukazuje Kuffu v jeho práci s potřebnými, v jeho volném čase, ale také očima jeho svěřenců. Mezi protagonisty a režisérkou se za ty roky vybudovala tak silná vzájemná důvěra, že některé rozhovory před kamerou připomínaly téměř zpověď.

Statný muž vstupuje do modlitebny, která je zaplněná do posledního místa. Jeho kněžské roucho skrývá fleecovou bundu a ruce plné mozolů od tvrdé práce. Tento muž je Marián Kuffa, dříve horolezec, který je již dlouho knězem v malé vesnici na úpatí Tater na Slovensku. Se spoustou energie a pevným odhodláním udělat správnou věc, tu vybudoval svou „nemocnici duší", ve které se stará o bezdomovce, bývalé vězně, drogově závislé, zdravotně postižené a další sociálně znevýhodněné osoby. Platí zde přísná pravidla, zůstat může jen ten, kdo nepije alkohol, každý den poctivě pracuje a respektuje Desatero přikázání.

Film byl promítán na více mezinárodních festivalech, například v soutěži Filmového festivalu v Karlových Varech a byl také oceněn cenou Pavla Kouteckého. Porota především ocenila, jak citlivě a neuhýbavě je snímek ponořen do světa svých protagonistů.

Po dokumentárním pondělku následuje tentokrát hned dokumentární úterý – České centrum a One World Berlín vám prezentují dva filmy ze soutěžního programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět 2015 v Praze. Oba filmy představují silné osobnosti, které se výjimečným způsobem zasazují o práva lidí na okraji společnosti.

Vstup zdarma


Opři žebřík o nebe

CZ 2014, 100 min., originál s anglickými titulky, režie: Jana Ševčíková
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=HNBvHuxAG_A

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

23.11.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala