Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2015 19:00

DokuMontag: Kaip mes žaidėme revoliuciją / How We Played the Revolution

K příležitosti 25. výročí obnovení státní nezávislosti Litvy uvede České centrum Berlín v rámci řady DokuMontag film litevské režisérky Giedrė Žickytė, ve kterém připomíná Zpívající revoluci v baltských zemích roku 1989. Dokument zachycuje pohled mladé generace na události během Perestrojky v Litvě, která byla součástí tehdy už nestabilního Sovětského svazu, a vypráví příběh o tom „jak džíny a rocková hudba zničili SSSR“.

Nezapomenutelnými obrazy a soundtrackem doby popisuje Giedrė Žickytė Zpívající revoluci a její hlavní protagonisty, art rockovou kapelu Antis (Kachna), která byla založena skupinou mladých architektů z recese na silvestrovském večírku v roce 1985. Žert to byl tak povedený, že se kapela v druhé polovině 80. let stala symbolem celé sovětské republiky Litva. Šikovnou směsí šaškování, podvratné satiry a podmanivých rytmů se jim podařilo ovlivnit sny a naděje celé generace. Se souhlasem sovětských mocnářů, které ve svých písních karikovala, organizovala skupina Antis rockové pochody, ze kterých se časem staly masové demonstrace dnes známé jako Zpívající revoluce.

Po projekci následuje videokonference s režisérkou (v anglickém jazyce).

Akce Českého centra Berlín, Velvyslanectví Litevské republiky a spolku Litauisches Kino Goes Berlin v rámci sdružení EUNIC.

Vstup volný

Kaip mes žaidėme revoliuciją / How We Played the Revolution
LT 2012, 69 min., originální verze s anglickými titulky, režie: Giedrė Žickytė

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

18.5.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala