Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.2.2015 19:00

DokuMontag: Jewels of Grief

Před několika lety to vypadalo, jako by ženy v Maroku dosáhly vítězství nad islámskými konzervativci. Rodinné právo zvané „Moudawana“ bylo rozhodujícím způsobem pozměněno, zákon měl zajišťovat politickou rovnost mužů a žen. Rozvod a svěření dítěte do péče byly zjednodušeny, tradiční zavrhnutí manželky nebo poručenství byly zakázány.

Přesto platí v této islámsky orientované zemi nemanželské děti dodnes jako přestupek proti zákonu a náboženství, proti morálce a dobrým mravům.

„Jewel of Grief“ ukazuje na příkladu žen jménem Nadia a Nezha, jak jsou svobodné matky v každodenním životě diskriminovány a jak jimi vlastní rodiny opovrhují: Nadiu jako mladistvou vyhodili z domu, protože je ve vztahu s chlapcem. Jakmile otěhotní, její přítel ji opustí a ona skončí sama. Od té chvíle to jde s jejím životem už jen z kopce. Nezhina nevlastní matka zase pro Nezhu naplánovala vztah s mužem, kterého si má Nezha vzít. Jakmile však Nezha otěhotní ještě před tím, než byla řeč o svatbě, nechce již o ní nikdo slyšet. Uprchne do Casablancy, kde se sama spíš neprozazuje než prosazuje, a dá dítě své vdané sestře do Fesu.

Kromě obou matek se ve filmu ke slovu dostávají také zástupci státu a náboženství, humanitárních organizací a spolků na ochranu lidských práv.

Po filmu následuje rozhovor s režisérem Mohamedem Nabilem, který bude osobně přítomen.

Vstup volný

Jewels of Grief
D 2013, 74 min., v původním znění s angl. titulky, režie: Mohamed Nabil

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

16.2.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala